ÇAY EŞLİĞİNDE | RİZE
ÇAY EŞLİĞİNDE | RİZE Fotoğrafları

ÇAY EŞLİĞİNDE | RİZE53

ÇAY EŞLİĞİNDE | RİZE

Doğu Karadeniz’in incisi Rize muhteşem doğası, birbirinden lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Bahar ve yaz aylarında yeşilin bin bir tonuna şahit olabileceğiniz Rize kış aylarında eşsiz bir güzelliğe bürünmektedir. Yılın on iki ayı misafirlerini ağırlayan Rize oksijen deposu yaylaları, şelaleleri ve kaleleri ile tam bir turizm merkezidir.

Rize gezi rehberimize hoş geldiniz!

1. Rize Kalesi

               

Çok iyi korunamadığı için tam anlamıyla artık orijinal halini koruyamasa da Rize’ye baştan sona bir bakış atmak için ilk gideceğiniz yer Rize Kalesi olabilir. Kaleye çıkıp, enfes Karadeniz çayını Rize manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz.

2-Fırtına Deresi

İzlemesi, yüzmesi ve sesini dinlemesi bile size inanılmaz anlar yaşatabilir. Ayrıca sezonunda gidebilirseniz Fırtına Deresi üzerinde profesyonellerle birlikte rafting yapma şansını bulabilirsiniz.

Fırtına Deresi’nin ayrıcalıklı olmasının nedenlerinden birisi de üzerinde bulunan kemer köprülerdir. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsü gibi oldukça ilginç ve tarihi değeri olan bu köprülerin üzerine çıkıp da Fırtına Deresi’ni de izleme şansınız var.

3-Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, Rize’nin en turistik yaylalarından biri… Çamlıhemşin ilçesinde ladin ve kayın ormanları ile kaplı bir yayla olan Ayder, 1350 metre yükseklikte görenleri kendine hayran bırakıyor.

4-Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize’ye geldikten sonra Ayder Yaylası’nı görmemek olmaz. Ancak Rize için Ayder Yaylası ne ise, Ayder Yaylası için de Kaçkar Dağları Milli Parkı odur. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bir bitki örtüsü ve doğa, doğal ortamları korunduğu için yaşamlarını sürdürebilen geyik, tilki, yaban horozu ve belki de ayılar. Eğer bir rehber eşliğinde gezecek olursanız sırf bu Park için bile Rize’ye yerleşme planları yapmaya başlayabilirsiniz.

5-Zil Kalesi

Rize'de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biridir. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyinde yer alan Zil Kale, deniz seviyesinden 750 metre, dere yatağından da 100 metre yükseklikte 480 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmektedir. Zil Kale; diğer Varoş Kale, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de Bayburt'a ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyordu. Osmanlıların bölgeyi fethinden sonra kale kullanılmaya devam etmiştir. 16.yy başlarında hazırlanan tarih defterlerinde kalenin adı Kale-i Zir (Aşağı Kale) olarak geçmektedir. İç kale içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule olan üç önemli yapı bulunur. İç kalede 1979 yılında iki adet el topu bulunmuştur. Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir.

6-Şenyuva Köprüsü

Şenyuva Köprüsü, Çamlıhemşin’de bulunan en eski köprü… Tek kemerli yapıya sahip olan köprünün eski adı Çinçiva… Fırtına Dersi üzerinde doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. Çamlıhemşin’in yemyeşil doğası içinde yer alan köprü, Rize gezinizde uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

7-PALOVİT ŞELALESİ

Kaçkar Dağları Milli Parkı içindeki doğal güzelliklerden biri olan Palovit Şelalesi bölgenin en yüksek debiye sahip şelalesidir. Şelale yaklaşık 15-20 metrelik bir mesafeden dökülüyor. Çat yönünden Zil Kalesi'ni geçtikten sonra yol ayrımından girerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Yol ayrımından, araçlar için geçişin uygun olmaması sebebiyle yürüyerek gitmelisiniz.

8-Anzer Yaylası

Balıyla meşhur olan Anzer Yaylası’nın bir diğer adı da Ballıköy olarak biliniyor. Anzer Balı, bulunduğu bölgesinin çiçeklerinden dolayı özel hale geliyor. Rize seyahatinizde gezilecekler listenize bu yaylayı mutlaka eklemelisiniz. Hem yaylanın keyfini çıkarın hem de balının tadına varın.

9-Pokut Yaylası

Yaylalar son yıllarda gezginlerin uğrak noktası haline geldi. Bu harikulade yaylalardan biri de Rize’de bulunan Pokut Yaylası. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası, ilçenin merkezinden 1.5-2 saatlik bir ulaşım mesafede ve 2032 metre yükseklikte. Çamlıhemşin İlçesi’ne 15 km mesafede bulunan yayla, özgün mimarisiyle dikkat çekiyor. Pokut yaylasından Hazindağ yaylası ve Sal yaylasına da geçiş yapmak mümkün. Sal yaylası Çamlıhemşin ilçesinde 2002 metre rakımlı, geleneksel ahşap evleri ile otantik özelliğini koruyan manzaralı bir yayladır. Pokut yaylası, son yıllarda seyahat fenomenlerinin keşfiyle Palovit Vadisi’nin üstünde 2000 rakımın üzerindeki yaylalar arasında özel bir yayla haline geldi.Bazı kaynaklarda Potuk’un 2050 metre olduğu belirtilse de resmi kaynaklarda 2032 metre olarak geçiyor. Adı Ermenice’de ‘rüzgar alan vadi’ anlamına gelen Pokut yaylasının güney sırtında yer alan yerleşim alanları, bulutların üzerine resmedilmiş sıralı evler gibi tablo şeklinde görüntü verirken konaklayanlar için güzel bir manzara keyfi yaşama fırsatı veriyor.

10-Rize Müzesi

Rize’nin tarihini merak ediyorsanız, bu şehre gelip Sarı Ev olarak bilinen binada hizmet veren Rize Müzesi’ne uğramadan dönmek olmaz. Bu müzede; arkeolojik eserler, sikkeler ve el yazması eserler sergileniyor.

11-Dağmaran

                                                      

Meşhur mıhlamanın tadına Dağmaran’ın büyüleyici manzarasında bakabilirsiniz. Rize’ye tepeden bir bakış atmak için şehir merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir araba yolculuğu yapmanız yeterli…

12-Ovit Yaylası

Yaz kış dondurucu bir suya sahip olan Ovit Yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı. Bu yaylada her yıl düzenlenen şenliklere Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi geliyor.

 

 

 


ÇAY EŞLİĞİNDE | RİZE Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?