EVLİYALAR ŞEHRİ | KASTAMONU
EVLİYALAR ŞEHRİ | KASTAMONU Fotoğrafları

EVLİYALAR ŞEHRİ | KASTAMONU37

EVLİYALAR ŞEHRİ | KASTAMONU

Batı Karadeniz şehirlerinden Kastamonu, hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. Kastamonu; dağları, ovaları ve sahilleri ile doğanın en güzel yönlerini yansıtıyor ve kültürel zenginliğiyle de ziyaretçilerini şaşırtmayı başarıyor. Büyük şehirlerin karmaşasından uzak huzurlu bir atmosfer sunan Kastamonu, Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olarak görülüyor.

Kastamonu gezi rehberimize hoş geldiniz!

1. Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi

Kış sporları ve kayak turizmi konusunda iddialı bir yer olan Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’da gezilecek yerlerin de başında geliyor. 1976 senesinde milli park statüsüne kavuşan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu ve Çankırı arasında kalıyor. Bu alan, yaz ve bahar ayalarında muhteşem bir doğanın uyanışına şahitlik ediyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde 800 m ve 1500 m uzunluklarında iki kayak pisti yer alıyor. Aralık ayında başlayan kayak sezonu mart ayının sonuna kadar devam ediyor. Doğanın ve karın tadını çıkarabileceğiniz Ilgaz’da botanik gezilerine katılabilir, dağ ve doğa yürüyüşleri yapabilir, bisiklet turlarına çıkabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

2. Küre Dağları Milli Parkı

Doğal güzelliği ile tarih boyunca pek çok seyyahın notlarında yer almış olan bu alan, 2000 senesinde Küre Dağları Milli Parkı olarak ilan edildi. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan zenginliği ile uluslararası alanda da dikkat çeken milli park, 2012 senesinde Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 13. PAN Park’ı oldu.

Kastamonu’da gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Küre Dağları Milli Parkı, oksijeni bol havası ve içinde barındırdığı görülecek yerleri ile tüm ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Küre Dağları Milli Parkı, mağara turizmi açısından da oldukça elverişli bir alan. Dünyadaki milli parklar arasında bilinen en çok mağarayı bünyesinde barındırmasıyla dikkat çeken milli parkta 100’e yakın mağara yer alıyor. Bu mağaralar arasında en çok öne çıkanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Buzluk Mağarası Ejder Mağarası
Ilgarini Mağarası Medil Mağarası
   

 

3-Valla Kanyonu

800 m ve 1300 m arası yüksekliğe sahip duvarları ve 12 km uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, Devrekani ve Kanlıçay nehirlerinin birleşmesiyle oluşuyor. Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Valla Kanyonu’nda bulunan seyir noktasından muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Macera sever ziyaretçiler burada kanyon geçişi yapabilir. Ancak bu kanyonun oldukça tehlikeli ve zorlu etapları bulunduğu unutulmamalıdır. Bu cesareti kendinde bulanlar uygun donanımdaki kıyafetleri giyerek alan rehberi ile beraber kanyonu keşfe çıkabilir.

4-Horma Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Horma Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Zara Çayı bu kanyonun içinden geçiyor. Ahşap bir yürüyüş parkuruna sahip olan kanyonda ailece rahatlıkla yürüyebilir, yaklaşık 3 km boyunca ilerleyerek Kastamonu’nun meşhur Ilıca Şelalesi’ne kadar ulaşabilirsiniz.

Horma Kanyonu boyunca toplamda yedi tane şelale görebilirsiniz. Bu büyüleyici doğa harikaları ile buluşmak için daha maceralı bir yol arıyorsanız, yürüyüş parkurunu kullanmak yerine yerel rehberler eşliğinde yapılan kanyon geçişi turlarına katılabilirsiniz.

5-Loç Vadisi

Loç Vadisi o kadar verimli ve zengin bir alan ki kanyonlar, mağaralar, şelaleler ve göller gibi pek çok doğal güzelliği içinde barındırıyor. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan vadiyi mutlaka uzun uzun gezmelisiniz. Harika manzara noktaları bulup derin bir nefes alabilir ve tertemiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz.

Cide ilçesine bağlı Çamdibi, Şenköy ,Hamitli ve Karakadı köylerinin bulunduğu geniş bir alana yayılmış olan Loç Vadisi, 8 km boyunca tüm güzelliklerini sunuyor. Vadide görülecek yerler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Dağlı Kuylucu Mağarası Sarıçam Evleri Gömüören Kanyonu
Uzun Göl Şelalesi Valla Kanyonu çıkışı Acuna Dönen Göl
Karacehennem Kanyonu Efken Şelalesi Ilgarini Mağarası

 

6-Ilgarini Mağarası

800 m uzunluğa sahip olan Ilgarini Mağarası, denizden 1250 m yükseklikte yer alıyor. Bu özellikleri ile dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak dikkat çekiyor. Kastamonu doğasının güzelliklerini bir kez daha ortaya koyan bu mağarayı mutlaka görmelisiniz.

Ilgarini Mağarası içinde, Roma ve Bizans zamanlarından günümüze ulaşan pek çok yapıt yer alıyor. Tarih ve doğanın buluştuğu bu mağarada bulunan devasa sarkıtlar da gerçekten görülmeye değer. Mağarayı rehber eşliğinde gezerseniz daha çok şey öğrenebilir ve daha fazla keyif alabilirsiniz.

7-Ilıca Şelalesi

Ortalama 15 metre yükseklikten dökülen Ilıca Şelalesi, etkileyici bir manzaraya sahip. Ilıca Köyü’ne 12 km uzaklıkta yer alan şelalenin etrafında keyifle vakit geçirebilirsiniz. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan havuzun da tadını çıkarabilirsiniz.

8-Kastamonu Kalesi

Kastamonu’nun sembolü haline gelmiş olan Kastamonu Kalesi, Komnenoslar tarafından 12. yüzyılda yaptırıldı. Sonraki yıllarda bu yapıya eklemeler yapıldığından dolayı kale, farklı uygarlıklara ait mimari öğelere sahip. Kalede Orta Çağ Bizans öğelerinden çok Osmanlı ve Türk mimarisi izleri daha çok görülüyor.

Kastamonu’nun en yüksek yerinde bulunan Kastamonu Kalesi’ne ulaşmak oldukça kolay… Kastamonu seyahatiniz sırasında kalenin bulunduğu tepeye çıkmayı ihmal etmeyin. Burada muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

9-Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu Hükümet Konağı’nın arka bölgesinde yer alan Kastamonu Saat Kulesi, 1885 senesinde İstanbul’da bulunduğu Sarayburnu’ndan sökülmüş ve Kastamonu’ya getirilmiş. Açık sarı ve yeşil kesme taşlar ile inşa edilmiş olan Saat Kuesi’nin yüksekliği 12 metreyi buluyor. Saat Kulesi, günümüzde hala aktif durumda…

10- Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı

Kurtuluş Savaşı döneminde kağnısı ile İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken tarihe geçen kahraman bir Türk kadını olan Şerife Bacı, Kastamonu Kışlası’na kadar ulaşmış ancak orada mermileri ve çocuğunu korurken donarak şehir olmuştu. Şehit Şerife Bacı Anıtı da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını anmak amacı ile yaptırıldı.

11-Pompeipolis Antik Kenti

M.Ö. 64 yılında benzersiz bir Roma şehri olan Paflagonya’nın başkentliğini yapmış Pompeipolis Antik Kenti, Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yer alıyor. Kapalı bir höyük durumundan olan antik kent, günümüzde Zımbıllı Tepe Höyüğü olarak anılan noktada yer alıyor.

Arkeolojik değeri de bulunan antik kentin gün ışığına çıkması için 2006 senesinde uluslararası bir ekip kazı çalışmalarına başladı. Çıkarılan eserleri, mimari parçaları ve mozaikleri Kastamonu Arkeoloji müzesinde görebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Kastamonu İlçeleri

 Kastamonu ilinde toplam 20 ilçe bulunmaktadır.

Abana Ağlı Araç Azdavay
Bozkurt Çatalzeytin Cide Daday
Devrekani Doğanyurt Hanönü İhsangazi
İnebolu Küre Merkez Pınarbaşı
Şenpazar Seydiler Taşköprü Tosya

 


EVLİYALAR ŞEHRİ | KASTAMONU Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?