EMEĞİN BAŞKENTİ | ZONGULDAK
EMEĞİN BAŞKENTİ | ZONGULDAK Fotoğrafları

EMEĞİN BAŞKENTİ | ZONGULDAK67

EMEĞİN BAŞKENTİ  | ZONGULDAK

Türkiye’nin Karadeniz ülkeleriyle arasındaki deniz ticaretine açılan kapısı olması nedeniyle önemli bir liman kentidir. Zonguldak kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğuda Bartın, doğu ve güneydoğuda Karabük, güneyde Bolu, batı ve güneybatıda Düzce illeriyle komşudur. Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırması nedeniyle ülkenin maden ocağı olarak bilinmektedir. Şimdi sizleri buraya gelip de görmeden gitmemeniz gereken yerlerle baş başa bırakalım.

Zonguldak gezi rehberimize hoş geldiniz!

1-Cehennemağzı Mağaraları

Mitolojide “Hades’in ölüler ülkesi” olarak geçen Cehennemazğzı Mağaraları,  yan yana sıralanmış üç mağaradan oluşuyor. Ereğli’de Hristiyanlığın ilk dönemlerinde ibadet yeri olarak kullanılan mağaralar, Hristiyanlık öncesi dönemlerde de kutsal kabul ediliyordu. Herkül’ün 12. görevini gerçekleştirdiği yer olarak Yunan mitolojisinde de önemli bir yere sahip olan mağaraların akustiği de oldukça iyi. Cehennemağzı Mağaraları’nın içinde yer alan Ayazma Mağarası, akustik özelliği sayesinde konserlere de ev sahipliği yapıyor.

2-Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Doğada vakit geçirmeyi sevenlerin tertemiz havada uzunca yürüyüş yapacağı Çitdere Tabiat Koruma Alanı,  Zonguldak’ta piknik yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Ağaç türlerine meraklıysanız, Zonguldak’ın yeşilinin kaynağı olan Istranca meşesinin en nadide örneklerini burada görebilirsiniz.

3-Gökgöl Mağarası

Zonguldak merkezde yer alan Gökgöl Mağarası, 3350 metrelik uzunluğuyla şehrin en uzun 2. Türkiye’nin ise 10. en uzun mağarası. Mağaranın içinde kalkerli ve kireçli yapının yer altı suları ile şekillenmesiyle ortaya çıkan travertenler, dikitler ve ve sarkıtlar yer alıyor. Gökgöl Mağarası, doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

4-Harmankaya Şelaleleri

Şehir merkezinden arabayla 15 dakikalık uzaklıkta olan şelaleler, tabiatın içinde saklı bir cennet niteliği taşıyor. Harmankaya Şelaleleri, Ulutan, Kızılcapınar ve Gülüç Baraj Gölleri’nde doğayı keşfetmenin mutluluğunu yaşarken, aynı zamanda ruhunuzu dinlendirme şansına sahip olabilirsiniz.

5-Dirgine Çayı Rafting Parkuru

Yedigöller Milli Parkı güzergahı üzerindeki Dirgine Çayı, maceraseverler için Zonguldak tatiline heyecan katma olanağı sunuyor. Özellikle mart-haziran arası yükselen su seviyesiyle raftingciler için harika bir parkura dönüşen çayda rafting için birçok tesis bulunuyor. Her yıl ünü biraz daha duyulan Dirgine Çayı, Karadeniz’de rafting yapılacak en güzel yerlerden biri.

6-Filyos Kalesi

Orta çağ zamanların da yapıldığı bilinen bu kale Zonguldak Çaycuma ilçesindedir. Deniz manzarası ve plajıyla oldukça güzel bir görüntüye sahip olan bu kale yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Buraya gelip de bunu görmeden gitmenizi istemeyiz.

7- Zonguldak Maden Müzesi

Kara elmasın yerin altından çıkarılıp nasıl işlendiğini, kömür madenlerinin nasıl işlediğini adım adım öğrenebileceğiniz Zonguldak Maden Müzesi, şehrin en ilgi çekici turistik noktalarından biri.  Sergi salonlarının yanı sıra toplantı salonlarının da yer aldığı müze,doğa tarihive teknoloji meraklıları için görülemeye değer.

8-Tieion Antik Kenti

Zonguldak’ın en eski çağlara açılan kapısı Tieion Antik Kenti, Filyos Çayı üzerinde yer alıyor. Tarih boyunca pek çok medeniyetin egemenliğine giren kentin kalıntıları arasında; üç kemerli bir duvar, harebe şeklinde bir tapınak, Romalılar zamanında yapılan bir kale, sulara gömülmüş bir antik liman, iki nekropol, bir akropol ve Çayır Köyü Su Mağarası’ndan gelen suyu kente ulaştıran su kemeri yer alıyor.

9-Köprülü Camii

Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan camii, yüzyıllardır şehrin merkezinde tüm ihtişamıyla ayakta duruyor. Osmanlı Dönemi’nde, Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın isteği ile yaptırılan Köprülü Camii, kiremitli kubbesi ve mimarisi ile bu cami, muhteşem bir görüntüye sahip.

10-Ereğli Kalesi

Kent surlarının tepesinde bulunmaktadır. Bizans döneminden kalma bu tarihi kale yerli yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Tepeden görünen manzarasıyla eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Görmenizi tavsiye ederim.

Zonguldak İlçeleri

Zonguldak ilinde toplam 8 ilçe bulunmaktadır.

Alaplı Çaycuma Devrek Ereğli
Gökçebey Kilimli Kozlu Merkez

EMEĞİN BAŞKENTİ | ZONGULDAK Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?