SAFRANBOLU EVLERİYLE | KARABÜK
SAFRANBOLU EVLERİYLE | KARABÜK Fotoğrafları

SAFRANBOLU EVLERİYLE | KARABÜK78

SAFRANBOLU EVLERİYLE | KARABÜK

Karabük, Türkiye‘nin Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan illerinden biri. 1937 yılına kadar Safranbolu’ya bağlı bir mahalle olan il, 1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikası‘nın açılmasıyla gelişmeye başladı. Sahip olduğu geçim kaynağıyla nüfusu giderek artan Karabük, Ovacık ve Eskipazar Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle 1995 yılında il statüsünü kazandı.

İlk yerleşimin MÖ 2500 yıllarında başladığı kent Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyor. Adını kara çalılık anlamına gelen ‘kara’ ve ‘bük’ kelimelerinin birleşiminde alan Karabük Türkiye’nin 78. ili olarak tanınıyor. Günümüzde ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarına sahip olan kent doğal güzellikleri, tarihi eserleri antik kentiyle çok turist çeken iller arasında.

Karabük gezi rehberimize hoş geldiniz!

1- Safranbolu Evleri

Listesinin en başında tabi ki şehrin turizmine büyük katkı sağlayan Safranbolu yer alıyor. 18. yüzyıldan günümüze miras kalan bu muhteşem mimariye sahip tarihi evler bölgenin en önemli değerlerinin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınarak değerini bütün Dünya’ya ispatlayan Tarihi Safranbolu Evleri arasında gezerken kendinizi 200 yıl öncesinin sokaklarında dolaşırken bulacaksınız.

2-İncekaya Su Kemeri

17. yüzyılda yapıldığı bilinen kemer zamanında su taşımak için kullanılıyormuş. 116 metre uzunluğundaki kemerin bazı kısımlarında 30 metre yükseklikten aşağı bakıyorsunuz yükseklik korkusu olanlar için şimdiden uyarımızı alalım. Konumu itibariyle güzel bir noktada bulunan kemerden harika bir manzara izleyebilirsiniz.

3-Bulak Mağarası

Safranbolu’da bulunan Bulak Mağarası, ülkemizin görülmesi gereken en önemli mağaralarından biri. 3 milyon yıl önce oluşmaya başlayan mağaranın içindeki doğal olarak oluşan sarkıt ve dikitler ziyaretçilere masalsı bir gezi imkanı sunuyor. Uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası mağaraya ulaştığınızda içeride her zaman sabit olan 15 derecelik bir sıcaklık sizleri bekliyor olacak.

4- Köprülü Mehmet Paşa Cami

Osmanlı İmparatorluğunun önemli sadrazamlarından Köprülü Mehmet Paşa bir miras bırakmak için bu camiyi yaptırmış. 1662’den günümüze kadar gelen cami Safranbolu halkının büyük önem verdiği bir yer.

5-Yenice Ormanları

Muhteşem bir bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğine sahip Yenice Ormanları, 1999 yılından bu yana dünya tarafından da kesinlikle korunması gereken güzellikler arasında kabul ediliyor. Eğer yolunuz düşerse ve doğanın canlılığına tanık olmak isterseniz Karabük’te gezilecek yerler listenize Yenice Ormanlarını mutlaka eklemelisiniz. Dilerseniz ormanlık alandaki harika bisiklet yolu ve yürüyüş parkurlarında doğayla iç içe spor yapmanın keyfini de yaşayabilirsiniz.

6-Hadrianapolis Antik Kenti

Eskipazar’a 5 km. mesafede bulunan ve henüz tam anlamıyla gün yüzüne çıkarılmayan bu önemli antik kentin Roma döneminde 4. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Bölgede gerçekleştirilen çalışmalarla antik kentin yakın zamanda çok daha fazla önem kazanacağı ve daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edileceği düşünülmektedir.

7-Sipahioğlu Konağı

Karabük’ün ünlü Yörük Köyü’nde yer alan Kasım Sipahioğlu Konağı, köyde hayatta kalmış en sağlam yapılar arasında gösteriliyor. Tamı tamına 650 yıllık köklü bir tarihe sahip Yörük Köyü’nde bugün yalnızca 250 kişi yaşıyor. 142 haneden oluşan köyün yalnızca 62 hanesinde ikamet ediliyor.

Kasım sipahioğlu Konağı ise sizleri tarihte yolculuğa çıkaracak bölgenin en eski evi. Hiçbir ekleme olmadan günümüze tıpkı aslı gibi gelmiş. Konakta 8 nesildir aynı aile yaşıyor ve yalnızca 2 ve 3. Katı müzeye çevrilmiş.  Taş duvarlara sahip konak haremlik ve selamlık bölümleriyle ikiye ayrılmış. Karabük’ün simgesi haline gelmiş bu tarihi zenginliği ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

8-Eğriova Göleti

Yenice Ormanları’nda, keyifli bir yürüyüş sırasında karşınıza çıkacak Eğriova Göleti, uzunluğu hemen hemen 1 kilometreyi bulan Batı Karadeniz’in nadide doğa güzelliklerinden biri. Balık avı, yürüyüş ve kamp için tercih edilen gölet kenarında, muhteşem fotoğraflar çekilebilir göl manzarasına karşı renkli saatler geçirebilirsiniz. Özellikle sonbahar mevsiminde güneşin battığı saatlerde büyüleyici bir ambiyansa sahip…

9-Baklabostan Şelalesi

Baklabostan Şelalesi, Karabük’ün en turistik gezi noktalarından biri. Kuş cıvıltıları eşliğinde, şelaleye karşı bir çay içmenin ise keyfine doyum olmuyor… Dilerseniz şelalenin hemen yukarısında yer alan Baklabostan piknik alanında, piknikte yapabilirsiniz. Şelaleye gidiş yolu ise biraz zahmetli, rahat ayakkabılar giymenizi tavsiye ederiz.

10-Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Bir kenti tanımanın en güzel ve kestirme yollarından biri de müzelerini gezmektir. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi de şehrin geçmişten bugüne kültürel değişimini görebilmek için ziyaretçilerine muhteşem bir fırsat sunuyor. Müzede Karabük ve Safranbolu bölgesinin kültürü ve yaşam tarzı hakkında çok özel detayları gözlemleyebiliyorsunuz. Safranbolu’daki esnafların çalışma ortamlarını görebileceğiniz bir bölüm de bulunmaktadır.

Karabük İlçeleri
Eflani Eskipazar
Merkez Ovacık
Safranbolu Yenice

 

 


SAFRANBOLU EVLERİYLE | KARABÜK Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?