İLK ADIM | SAMSUN55

İLK ADIM | SAMSUN

Kültürel zenginliği, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, coğrafyası, zengin mutfağı ve alışveriş imkanları ile güzel şehrimiz Samsun’da gezilecek yerleri sizler için derledik.Keşfetmeye başlayabilriz !

Şehrin tabiatı ve tarihi konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz; eğlenceli, huzur dolu anlar yaşayabileceğiniz turistik alanlarının birçoğu sahil yolu çevresinde ve İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Samsun gezi rehberimize hoş geldiniz!

1-Amisos Tepesi

Tarihi MÖ 3. yüzyıla dayanan ve 1995 yılında keşfedilen Amisos Tepesi, Samsun’un batı yönündeki girişinde yer alıyor. Şehri kuşbakışı izleyerek yapacağınız kısa teleferik yolculuğunun ardından ulaşabileceğiniz tepe, Helenistik dönemde yaşadığı saptanan ve Pontus Krallığı’nın üst düzey yönetici ailelerinden birine ait olduğu tahmin edilen 2 adet mezara (Tümülüs) ev sahipliği yapılıyor.

Önceleri Baruthane Tepesi olarak adlandırılan ve 2008 yılında yapılan çalışmalarla turizme kazandırılan tepeden çıkartılan eserleri, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne yapacağınız ziyaret sırasında görebilirsiniz.

2-Bandırma Vapuru (Milli Mücadele Açık Hava Müzesi)

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurmaylarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun aslına uygun kopyası, Canik ilçesindeki Bandırma Plajı’nda sergileniyor.

2003 yılında Bandırma Vapur Müzesi adıyla açılan, 2005-2008 yılları arasındaki yenileme çalışmalarının ardından Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi olarak ziyaretçi kabul etmeye başlayan müzede İzmir’in kurtuluşunu betimleyen, Türkiye’nin en uzun kabartması olan 300 parçalık seramik kabartma duvarı bulunuyor.

Bu eserin yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yazılı olduğu duvar ve aslına uygun dekore edilmiş vapur müzenin görülmesi gereken kısımları olarak öne çıkıyor.

3-Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yeni valilik binası yakınında yer alan müzede, Samsun ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergileniyor.

1981 yılından beri Samsun eski fuar alanı içerisindeki binada ziyaretçilerini ağırlayan müzenin en önemli eserlerinin başında Amisos Tepesi’ndeki kümülüsten çıkartılan Amisos Hazinesi geliyor. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni pazartesi hariç haftanın her günü, 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4-Gazi Müzesi

Cumhuriyet tarihine meraklı tatilcilerin Samsun gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Gazi Müzesi, Kale Mahallesi’ndeki Mecidiye Caddesi üzerinde yer alıyor.

1902 yılında, Jean Lonnis Mantika tarafından inşa ettirilen ve uzun süre otel olarak kullanılan binada bulunan müze 1940 yılından beri Gazi Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçi kabul eden müzede Onuncu Yıl Nutku’nun aslı, Atatürk’e ait eşyalar ve fotoğraflarla birlikte Bandırma Vapuru’nun bir maketi sergileniyor.

5- Büyük Camii

1300 yılında Hıdır Bey tarafından inşa ettirilen Büyük Camii, Kale Mahallesi’ndeki Saathane Meydanı yakınında bulunuyor.

1869 yılındaki yangında yıkılan ve 1884 yılında Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından tekrar inşa ettirilen dini yapı, şehrin en büyük ibadet yeri olarak biliniyor.

Mermer mihrabının ve ahşap minberinin en dikkat çekici noktalarını oluşturduğu yapının kubbesinde ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanan bitkisel motifler yer alıyor.

6-Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun halkının ve çevre illerden gelen kayak severlerin yoğun bir şekilde kullandığı Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Akdağ’ın zirvesindeki Uzunyazı ve Yemişen Tepeleri arasında yer alıyor.

Farklı zorluk tipindeki uzun pistleri ile dikkat çeken tesisin kayasız zemini kayakçılara rahatlık ve risksiz bir ortam sunuyor. Yılın değişik dönemlerinde şenliklerin düzenlendiği kayak merkezinin her yerinden Ladik Gölü görülebiliyor.

1500 metre uzunluğunda telesiyeje sahip merkezin yakınında konaklama imkânı sağlayan, hizmet kalitesi iyi seviyede tesisler bulunuyor.

7- Amazon Köyü

Üniversite ve belediye işbirliği ile yapılan ve 2.5 dönüm üzerine kurulu Amazon Köyü, Amisos Tepesi’nin karşısında yer alıyor.

Terme ilçesi, Gölyazı Beldesi’nde yaşadığına inanılan efsanevi amazon Kadınları’nın günlük yaşamlarından kesitler sunmayı amaçlayan köyde 20’nin üzerinde temsili balmumu Amazon heykeli, kabartmalar ve günlük hayatta kullandıkları düşünülen eşyaların kopyaları sergileniyor.

8- Ladik Gölü

Yüzen adacıkları ile ünlü Ladik Gölü, çevresindeki dağ ve ormanla birlikte oluşturduğu manzara sayesinde ziyaretçilerini büyülüyor.

Doğa tutkunu tatilcilerin, Samsun gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verdikleri gölde olta balıkçılığı ve su kayağı, sörf gibi su sporları yapılabiliyor. Aynı adlı ilçenin doğusunda bulunan tektonik göl, birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği yapıyor.

Huzur bulmak ve Samsun’un doğasını keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz göl, 870 hektarlık bir alanı kaplıyor.

9- Kent Müzesi

İlkadım’da bulunan Samsun Kent Müzesi; şehrin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi, ekonomik yapısına ilişkin belge ve malzemelere ev sahipliği yapıyor.

2013 yılında ziyarete açılan müzede çocuklara özel öğretici faaliyetlerin yanı sıra yıl içerisinde birçok sergi ve eğitim çalışması gerçekleştiriliyor.

Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülünü kazanan Kent Müzesi, 1928 yılında inşa edilen ve Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak kullanılan tarihi binada hizmet veriyor.

10-Sevgi Gölü ve Hayvanat Bahçesi

İlkadım İlçesi, Sahil Yolu üzerinde bulunan Sevgi Gölü, şehrin yoğun ilgi gören dinlenme merkezlerinden birisi olarak biliniyor. Suni olarak oluşturulan gölün çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz gezi alanları, yürüyüş sonrası soluklanabileceğiniz dinlenme alanları ve kafeteryalar bulunuyor.

Sevgi Gölü’nün karşısında yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ise 15 bin m²’lik alan içerisinde faaliyet gösteriyor. 2005 yılında kurulan ve 45 türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi özellikle çocukların ilgisini çekiyor.

11-Tekkeköy Mağaraları

Samsun’un aynı adlı ilçesinin sınırları içerisindeki alanın geçmişi Yontma Taş Devri’ne kadar uzanıyor. Bölge Frig ve Hitit gibi Anadolu’nun önemli medeniyetlerinden izler taşıyor.

Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim bölgesi unvanına sahip Tekkeköy Mağaraları’nın 96 bin m² kısmı günümüzde ziyaret edilebiliyor. 2014 yılında, bölgedeki restore edilmiş Rum evlerinden birinde açılan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi, Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi olarak bölgeden çıkartılan buluntuların kopyalarına ev sahipliği yapıyor.

12-İlk Adım Anıtı

1919 yılında Atatürk’ün Bandırma Vapuru’ndan indiği iskelenin önünde bulunan anıt, tarihi seven gezginlerin Samsun gezilecek yerler listelerinde şehrin önemli simgelerinden biri olarak kendisine yer buluyor.

Atatürk Bulvarı üzerindeki iskelede yer alan ve Atatürk’ün doğumunun 100. yılında yaptırılan İlk Adım Anıtı’nın tasarımı Mimar Seçin Viter’in imzasını taşıyor.

13- Kabaceviz Şelaleleri

Tekkeköy ilçe sınırları içerisinde kalan tabiat harikası Kabaceviz Şelaleleri, il merkezine 32 km uzaklıkta bulunuyor. En güzel dönemi olan mayıs ve ekim ayları arasında ziyaretçi akınına uğrayan bölgede dağcılık, trekking ve foto safari yapılabiliyor. Bölge turizminin önemli noktalarından biri sayılan şelalelerin yakınındaki alanlarda dilerseniz ailenizle piknik yapabilirsiniz.

Samsun İlçeleri

Samsun ilinde toplam 17 ilçe bulunmaktadır.

19 Mayıs Alaçam Asarcık Atakum
Ayvacık Bafra Canik Çarşamba
Havza İlkadım Kavak Ladik
Salıpazarı Tekkeköy Terme Vezirköprü
Yakakent      

İLK ADIM | SAMSUN Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?