BOZ TEPESİNDEN | ORDU
BOZ TEPESİNDEN | ORDU Fotoğrafları

BOZ TEPESİNDEN | ORDU52

BOZ TEPESİNDEN | ORDU

Huzur veren doğası, kültürel zenginlikleri ve Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetleri ile Ordu ülkemizde ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Büyükşehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden sıkıldıysanız Ordu’nun sakin havası sizlere çok iyi gelecek. Yılın her döneminde farklı bir güzellik bulacağınız şehirde yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz yaylalarda doğanın sesini dinleyebilir, Ünye ve Fatsa’nın tertemiz sahillerinde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Ordu gezi rehberimize hoş geldiniz!

1-BOZTEPE

Ordu’yu ve Karadeniz’in eşsiz güzelliğini kuşbakışı seyretmek için en önemli adres Boztepe’dir. Denizden 450 metre yükseklikte olan Boztepe il merkezine 6 kilometre mesafede olup hem asfalt yolla hem de dilerseniz teleferikle ulaşmak mümkündür. Boztepe’de yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur. Boztepe ayrıca, yamaç paraşütü yapanlar için Türkiye'de en önemli 10 noktadan biri olarak kabul ediliyor.

2-PERŞEMBE YAYLASI

Perşembe Yaylası, Ordu’nun Perşembe ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. 1500 metre rakımlı Perşembe Yaylası, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adı geçen yayladır. 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilmiş. Dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerin yapılabileceği eşsiz bir cennet.

3-Yoraz Kent Ormanı

Saraycık beldesi sınırları içerisinde bulunan Yoroz Kent Ormanı, Ordu'ya 20 km mesafededir. Yolun büyük bir kısmı asfalt, geri kalan kısmı stabilize olup zengin ormanları, seyir terası ile ünlüdür. Av ve yaban hayatı zengin.Flora ve fauna bakımından zengin olup, kent ormanında gezi piknik için gereken tüm düzenlemeler Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce yapılmış.

4-Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu'nun en büyük gölü olan 1500 metre rakımlı Ulugöl, yemyeşil ormanlar arasında, nefis bir doğa ortasında yer alıyor. 700 metre etrafında hiç yerleşim yok. Baharda ayrı güzel, sonbahar gelip kızıl örtüsüne büründüğünde bir başka güzel oluyormuş.Doğada huzur dolu vakit geçirip bol oksijenle ciğerlere bayram ettirecek bir yer.

5-Gaga Gölü

Fatsa-Aybastı karayolu üzerinde Fatsa'nın 10 km kuzeydoğusunda yer alan Gaga Gölü, Örencik Köyü sınırları içindedir. 60 dekarlık bir alanı kaplamakta.
Gaga Gölü Bolaman Irmağı ile batısındaki Yassıtaş mevkii arasında; yaklaşık 6 km²’’lik bir alanı etkileyen heyelan sonucu,yapıyı oluşturan üst Kretase flisleri yüzeyinde oluşmuştur. Gölün Derinliği 10-15 metre arasında değişmektedir. Gölün ortasında küçük bir adacık bulunmaktadır.

6-Yasonburnu Yarımadası

Yason burnu Ordu perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyündedir. Dünyaca Tanınan Yasonburnu Kilisesi(1869) bu yarım adadır.

7-Bolaman Kalesi

Fatsa ilçesi Bolaman kasabasında meşhur bir kaledir. Mevcut kale muhtemelen Pontus Rumlarında kalmıştır. Kale bedenleri üzerinde tahminen 200 yıl önce Hazinedar ailesi taraından inşa edilen ahşap yapı sivil mimarmizin örneklerinden biridir. Karadeniz Bölgesinin en özgün sivil mimarlık örneklerinden biridir. 

8-Gölköy Kalesi

Ordunun Gölköy ilçesinin Kale mahallesindedir bu Kale. Bir girişi vardır ve oldukça genişdir.Zamanında gözetleme ve savunma amaçlı inşa edilmiş olup 1997 yılın UNESCO tarafından dünya antik eserler listesine alınmıştır.

9-Ünye Kalesi

2500 yıllık olduğu bilinen bu kale adından da belli olduğu üzere Ordunun Ünye ilçesi içerisindedir. Fakat Köy ismini Kaleden almış olup 2. Mitradates tarafından yaptırılmıştır. 2006 yılında belediyenin kalenin  bitki örtüsünü temizleyip daha güzel görünmesini sağlamıştır.

10-Hoynat Adası

Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli karabatakların yurdumuzda yuva yaptığı tek yer olarak bilinmektedir.

11-Çiseli Şelalesi

Dünyaca ünlü dolduğunu biliyor muydunuz ? Ordu'ya yolunuz düşerse muhakkak gelin ve kenardaki taşlardan şelalenin dibindeki gölete balıklama atlayın.Bu fotoğraf sizi yanıltmasın, Ordulular bilir Dereler çok taşınca göletler bozulur, burası göründüğünden de derin şuan.

12-Asarkaya Kent Ormanı

Ünye-Fatsa yolu üzerinde üzerinde bulunan orman gezip görmeniz gereken bir yerdir. Özellikle yaz ayalarında Ünye ilçe halkı ve çevre illerden gelenler buraya akın etmektedir.Burada mangal keyfi ve doğa ile baş başa kalmanızı sağlayacak bir ortam bulunuyor. 

13-Topçam Barajı

Topçam Barajı, Ordu'da, Melet Irmağı üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998-2009 yılları arasında halen inşaatı devam etmekte olan ancak su tutmaya başlamış bir barajdır. Bu güzel manzarayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Ordu İlçeleri

Ordu ilinde toplam 19 ilçe bulunmaktadır.

Akkuş Altınordu Aybastı Çamaş
Çatalpınar Çaybaşı Fatsa Gölköy
Gülyalı Gürgentepe İkizce Kabadüz
Kabataş Korgan Kumru Mesudiye
Perşembe Ulubey Ünye  

 


BOZ TEPESİNDEN | ORDU Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?