KARADENİZ'İN İNCİSİ | TRABZON61

KARADENİZ'İN İNCİSİ | TRABZON

Tarihi ve doğasıyla muhteşem bir şehir olan Trabzon'da gezilecek yerleri sizin için bir araya getirdik. Gerek Trabzon merkezde gerekse turistik yerler ve yaylalarda gidebileceğiniz, eğlenceli şeyler yapabileceğiniz mekanları, doğal güzellikleri sizinle paylaşıyoruz. Haaa, unutmadan Trabzon'da ne yenir diyorsanız hamsili pilavı, martı döneri yemeden dönmeyin!

Trabzon gezi rehberimize hoş geldiniz!

1-Sümela Manastırı

Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın tam olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Aynı gece iki rahip rüyalarında, Sümela Manastırı’nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem'i görmüş ve gördükleri yere manastırı inşa etmişlerdir. Sümela Manastırı, mimarisi ve muhteşem manzarasıyla Trabzon'da mutlaka görülmesi gereken turistik bir yer.

2-Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi,  yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı deniz, bir tarafı yeşilliklerle çevrili olan kale, Trabzon'un gezilmesi gereken en turistik yerlerinden biri.

3. Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil'deki Vaftizci Yahya Peygamber'e adandığı söylenmektedir. Bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşıyan  Vazelon Manastırı Trabzon'un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

4-Uzun Göl

Uzun Göl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzelliğiyle turistler açısından oldukça cezbedici bir yerdir. Doğaseverler için burada doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma imkanı da bulunmaktadır.

5-Boztepe

Eğer  uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasını ve Trabzon'u tepeden görmek istiyorsanız, mutlaka Boztepe'yi ziyaret etmelisiniz .Boztepe, muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla, turistler tarafından  oldukça ilgi gören bir yer.

6- Sera Gölü ve Sera Gölü Tabiat Parkı

Sera Gölü, 1950 senesinde Sera Deresi Vadisi’nde gerçekleşen bir deprem sonucu ortaya çıkan küçük bir set gölüdür. Bu gölün bulunduğu alan ise 2010 senesinde tabiat parkı ilan edildi. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Gölü Tabiat Parkı’nda bisiklet turu, olta balıkçılığı, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılabilir.

7-Balıklı Göl

Dağın başında bulunan bir gölün kıyısında vakit geçirme fikri oldukça heyecan verici öyle değil mi? Balıklı Göl de işte böyle bir yer! Akçaabat, Düzköy yolu ve Hıdırnebi Yaylası’na giden yolu kullanarak ulaşabileceğiniz göl, adını içindeki alabalıklardan alıyor. Bu alanda piknik yapabilir, göl bisikleti sürebilir ve zipline yapabilirsiniz.

8-Altındere Vadisi

Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini etkiliyor.

9-Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon şehir merkezindeki Yavuz Selim Bulvarı üzerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, kentsel dönüşüm kapsamında restore edilmiştir. Zağnos Vadisi içerisinde yapay havuzlar, ağaç ve bitki peyzajları, rekreasyon alanları, piknik alanları ve çay bahçesi bulunmaktadır.

10-Düzköy Haçka Obası Yaylası

1784 m yüksekliğe sahip Haçka Obası Yaylası, yaz aylarını şenliklerle geçiriyor. Her yıl temmuz ayının üçüncü Cuma gününde Kadırga Şenlikleri düzenleniyor. 14 Ağustos’ta ise Karaabdal Şenlikleri yapılıyor.

Haçka Obası Yaylası’nda konaklayabileceğiniz pansiyon seçenekleri bulunuyor. Yaylada en çok ilgi gören yerlerden biri Haçkalı Baba Türbesi.

 

Trabzon İlçeleri

Trabzon ilinde toplam 18 ilçe bulunmaktadır.

Akçaabat Araklı Arsin Beşikdüzü Çarşıbaşı
Çaykara Dernekpazarı Düzköy Hayrat Köprübaşı
Maçka Of Ortahisar Şalpazarı Sürmene
Tonya Vakfıkebir Yomra    

KARADENİZ'İN İNCİSİ | TRABZON Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?