YEŞİL | DÜZCE81

YEŞİL | DÜZCE

Düzce, her yıl doğa tutkunlarının en çok tercih ettiği ve şehirin gürültüsünden uzaklaşarak huzurlu zamanlar geçirdiği hafta sonu rotalarından bir yerdir.Siz de yoğun iş temposunun stresinden uzaklaşmak için Düzce'de harika yerler arıyorsanız, işte Düzce’de gezilmesi gereken yerler...

Düzce gezi rehberimize hoş geldiniz!

1- Efteni Gölü

Efteni Gölü; Elmacık Dağ silsilesinin eteğinde Düzce Ovası’nın akarsu ağının birleştiği (Aksu, Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan dereler) ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır. Düzce’nin Gölyaka sınırları içinde bulunan Efteni Gölü, ilçe merkezine 5 kilometre, Düzce merkeze 25 kilometre mesafededir.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. 1992 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, av ve yaban hayvanlarının muhafazası, göçmen türlerinin göç yollarının güvence altına alınması, yaşama ortamlarının korunması, geliştirilmesi, iyileştirici tedbirlerin alınması, barınma, beslenme ve uygun yaşama koşullarının sağlanması amacı ile koruma statüsüne alınmış ve avlanma yasaklanmıştır.

2-Şiir gibi şelale, Aydınpınar Şelalesi

Yeri orta zorlukta bir bölgede olan Aydınpınar Şelalesi'ne gitmek size oldukça eğlenceli bir yorgunluk keyfi yaşatır. Şelaleye giderken yol üstünde göreceğiniz ormanlık alanları ve doğal yerleri saymıyoruz bile!

3. Doğasıyla kendine hayran bırakacak Kurugöl Kanyonu

Şehre oldukça kısa bir mesafede olan Kurugöl Kanyonu, doğa severlerin en çok sevdiği kanyonların başında gelir. Eğer dağ yürüyüşlerini ve doğayı seviyorsanız, Kurugöl'e mutlaka yürüyerek gitmenizi tavsiye ederiz.

 4-Akçakoca

Yeşil ve doğasının yanında Düzce'de bir de dillere destan Akçakoca ilçesi var. Denizi, mimari yönüyle harika evleri ve tertemiz havasıyla Akçakoca, yerli ve yabancı turistlere sanki başka topraklardaymış gibi bir hava yaşatıyor.

5- Binlerce yıllık tarihin gizlendiği Fakıllı Mağarası

Düzce'nin en mistik ve esrarengiz yerlerinden biri de hiç şüphesiz Fakıllı Mağarası'dır. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Fakıllı Mağarası'na ait birçok efsane bulunuyor. Bu efsaneleri buradan okumanız veya internet üzerinden araştırmak yerine gidip köy halkından dinlemenizi tavsiye ederiz.

6. Bir diğer doğa harikası, Sarıkaya Mağarası

Bir başka mağara ise Sarıkaya Mağarası. Burası aslında Düzce'deki mağaralardan biraz daha farklı. Çünkü burası diğer yerlerin tersine tarih boyunca hep bilinen ve kullanılan yerlerden biriydi. Bazı kaynaklara göre çok eski zamanlarda dağ eşkıyaları ve kral-padişah muhalifi kişilerin saklandığı ve yaşamlarını sürdürdüğü iddia edilir. Böylesi gizemli bir mağarayı görmeden Düzce'den de dönmek olmaz sanırım. Bu arada gitmekte tereddüt edenler için hatırlatalım, orada artık eşkıya ve kaçaklar yaşamıyor.

7. Ağaçların arkasındaki cennet Güzeldere Şelalesi

Birçok doğal güzelliğinin bilinmediği ülkemizin, şansı yüzüne gülmüş ve en meşhur güzelliklerinden biri de Güzeldere'dir. Ulaşımı orta zorlukta olan bu şelaleyi her sene yaklaşık 240 bin kişi ziyaret ediyor. Gezi sırasında patika yollarında ve merdivenlerinde gezerken oldukça keyifli zaman geçirebilir ve sevdiklerinizle bolca fotoğraf çektirebilirsiniz.

8. Doğanın ve tarihin halen beraber yaşadığı Konuralp Antik Tiyatrosu

Eğer siz de insan elinin değdiği yerlerde doğa sadece zarar görür diyenlerdenseniz Konuralp'ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 2000 yılı aşkın tarihine rağmen halen tertemiz doğasıyla duran Konuralp, ayrıca beldenin hemen içinde yer alan antik tiyatrosunu da muhafaza etmiştir.

9. Cennetten bir başka köşe Samandere Şelalesi

Düzce için şelaleler şehri desek yanlış olmaz herhalde. Şehirdeki bir başka doğal güzellik ise Samandere'de yer alan bu şelaledir. Buranın çevresi tam bir keşif yeridir aslında. Ayrıca suyun hızlı akışından doğan su sesi de sizi mest edecek diğer bir detay.

10. Rafting için biçilmiş kaftan Melen Çayı

Eğer su sporlarına biraz da olsa ilginiz var ve arkadaş ortamınız ile beraber Düzce'ye geldiyseniz, Melen'e uğrayıp rafting yapmayı sakın unutmayın!

11. Düzce'yi kuşbakışı izleyebileceğiniz Toptepe

162 basamak çıkıp 45 m2'lik bir alanda koskoca bir ili, yaylayı ve gölü göreceksiniz deseler inanır mısınız? Bizce inanın, çünkü Toptepe size bu harika imkanı ve doğal güzelliği sunuyor.

12. Muhteşemliğin de ötesindeki Odayeri Yaylası

Hepimizin kafasını bazen meşgul eden işi gücü bırakıp yaylaya yerleşme hayalini bazı insanların gerçekleştirdiğini biliyor muydunuz? Peki bu kişilerin hayatlarından katbekat memnun olduklarını duymuş muydunuz? Siz de kısa süreliğine bile olsa bu mutluluğu tatmak istiyorsanız, Odayeri'ne mutlaka gitmelisiniz!

Düzce İlçeleri
Çilimli Cumayeri Gölyaka Gümüşova
Kaynaşlı Merkez Yığılca Akçakoca

 


YEŞİL | DÜZCE Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?