ÖLÜMCÜL AKREPLER

ÖLÜMCÜL AKREPLER

ÖLÜMCÜL AKREPLER

Küçük boyutlu hayvanlardır, zehirlidirler. Zehirlerini insanların kan dolaşımına enjekte edebilirler. Sonuç, tedavi edilmediğinde ölümcül olan solunum ve kardiyovasküler sistemlerin işlevsizliği olmaktadır.

Ölümcül akreplerin karın bölgesi bir miktar gri renkte sarı ila turuncu renktedir. Yetişkin bir akrebin ortalama büyüklüğü yaklaşık 2.2 inçtir, ancak uzunluğu 3 inçe kadar uzayabilen türleri vardır. Ağırlık yaklaşık 2,5 gram veya daha azdır. Akreplerin birkaç gözü vardır.

Bir çift göz kafanın üzerindedir ve geri kalan göz çiftleri başın kenarları boyunca yer almaktadır. Nüfusları çoğunlukla Sahra çölünün, Orta Doğu ve Kuzey Afrika taraflarında yoğunlaşmıştır. Çok sıcak bir iklime sahip kuru bölgelerde yaşamayı tercih ederler.

Genellikle diğer hayvanların geride bıraktıkları yeraltı deliklerinde yaşarlar. Ayrıca, bölgeler kuru olduğu sürece herhangi bir döküntü altındaki alanlarda da bulunabilirler. Bazen, insanların evlerine girebilecek kadar cesurlardır.

Ölümcül akrepler, geceleri aktiftir. Yiyeceklerini karanlıkta avlarlar. Böcekleri, kırkayakları, solucanları, örümcekleri ve hatta akrepleri yerler. Başka yiyecek seçeneği yoksa, kendi türlerini bile yemektedirler.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?