ADDAKS ANTİLOPLARI

ADDAKS ANTİLOPLARI

ADDAKS ANTİLOPLARI

Addax bir Afrika antilopudur. Ailesinde sadece bir tür var. Addax kayalık ve kumlu çöllerde yaşar. Antiloplar yiyecek aramak için göç eder, yağmurlardan sonra hareket eder. Sudan'ın kuzeyinde, Nijer'in kuzeyinde, Çad'ın kuzeyinde, Mali'nin batısında ve Libya'nın güneyinde, daha az sıklıkla bulunurlar

Addaks, boynuzlu bir memeli türüdür. Yüksekliği genelde 105-110 cm arasındadır. Sarmal biçimli boynuzları 90 cm’ye kadar uzayabilir. Addakslar antiloplar arasında çöl iklimine en çok uymuş olanlardır. Renkleri yazın beyaz olup gri kahverengi beneklidir; kışın bütün vücutları gri kahverengine bürünür. Yavruları kırmızı renklidir. Addaksların bir başka özelliği de yüksek sıcaklığa ve susuzluğa dayanıklı olmalarıdır.

Addakslar genelde büyük kum tepelerinin bulunduğu çöllerde 5-15 kişilik gruplar hâlinde yaşarlar. Bir grup, bir erkekle birkaç dişi ve yavrulardan oluşur. Bunun dışında erkek addaksların yalnız yaşadığı ve ceylan sürülerine katıldığı da görülür. Addakslar soğuk aylarda, boynuzlarıyla kumda oyuklar kazarak rüzgârdan korunurlar.

 


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?