SAHRA ÇİTALARI

SAHRA ÇİTALARI

SAHRA ÇİTALARI

Kuzeybatı Afrika çitaları, Sahra çitalarının diğer adıdır. Bedenleri ve davranışları, Sahra çölünün acımasız fiziksel koşullarına uyum sağlamıştır. Bu çitalar, gece boyunca türlerinin geri kalanına göre daha hareketlidir. Bu davranış, çöl güneşinin aşırı sıcaklığından kaçınmalarına ve suyu korumalarına yardımcı olur.

Sahra çitaları, görünümlerinde diğer çitalardan farklılık gösterir. Daha kısa postları vardır ve rengi neredeyse beyazdır. Lekelerinin rengi siyahtan açık kahverengiye kadar değişmektedir. Yüzlerinde hiç leke bulunmadığı durumlar vardır ve yırtılma şeritleri eksiktir.

Vücut ölçüleri diğer çitalara göre biraz daha küçüktür. En sevdikleri yemek antiloplardır. Etrafında antilop yoksa, bir sonraki seçenek yabani tavşan ve diğer küçük memelilerdir. Su içmeden birkaç gün hayatta kalabilirler.

Avlanan hayvanların kanları alternatif su kaynaklarıdır. Çitalar yalnız hayvanlardır. Ayrıca nadiren bir yerden bir yere taşınırlar. Küçük çita grupları vardır ve bu gruplar çoğunlukla bir anne ve yavrulardan oluşur.

Sahra çitaları artık dünyadaki kritik tehlike altındaki türlerden biridir. Vahşi doğada nüfusu 250 kişi civarındadır. Bu özel çita ırkı bir Sahra Çölü yerlisidir.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?