ÇÖL TİLKİLERİ

ÇÖL TİLKİLERİ

ÇÖL TİLKİLERİ

Çöl tilkileri, dünyadaki en küçük tilkiler olarak kabul edilir. Boyutları baştan gövdeye kadar 9,5 inç ila 16 inç arasındadır.

Kuyruk uzunluğu 7 inç ila 12,2 inç arasındadır. Kulakların uzunluğu yaklaşık 6 inçtir. Kulaklarını sadece işitme amacıyla kullanmazlar, ısıyı serbest bırakmak ve vücut sıcaklıklarını soğuk tutmak için de kullanırlar. 

Bu tilkiler gece boyunca aktiftir, bu nedenle gün içinde yiyecek avlamak için güneşin yanan ısısı ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Vücutlarında, soğuk gecelerden ve sıcak günlerden korunmak için uzun kalın kürkleri vardır.

 Çöl tilkileri, yeraltı deliklerinde yaşar. Ayakları kazma deliklerinde çok etkilidir. Bir tilki topluluğu genellikle erkekler tarafından yönetilen 10 kişiden oluşur. Bu tilkiler, omnivorlardır. Hem bitkileri hem de diğer hayvanları yerler. En sevdikleri yemekler böcekler, yumurtalar, sürüngenler, kemirgenler ve bazı bitkilerdir. Vücutları, içme suyu olmadan günlerce hayatta kalmak için uyarlanmıştır. 

Çöl tilkilerinin, güzel hayvanlar olduğu bir gerçektir. Birçok insan, kürkleri için onları avlar ve bazen de evcil hayvan olarak sahiplenir. Bu koşullar, Sahra Çölü hayvanlarının toplam vahşi popülasyonunu tehdit etmektedir.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?