HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEME

HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEME

HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEME

Bir çok hastalığa neden olan hava kirliliği engellenmemesi halinde daha ileri boyuttaki sorunlara yol açacağı görünüyor. Peki hava kirliliğini önlemek için neler yapılmalı? sorusunun yanıtını içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hava Kirliliği Nasıl Önlenir?

Çevreyi oluşturan öğelerden sutoprak gibi hava da, kirlenen bir ortamdır. Özellikle sanayi devrimi ile birlikte fabrikalaşmamotorlu araçların yoğunlaşması, gibi havayı kirleten araçların kullanılması bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Hava kirlenilmesi sonucunda günümüzün en büyük sorunlarından; ozon tabakasının delinmesi, doğal dengenin bozulması ve küresel ısınma gibi birçok sorunu da beraberinde gelmiştir. Bu sorunların önüne geçebilmek için yani havanın kirlenmesini engellemek için ne gibi önlemler alınmalıdır? 

1. Bu kirliliklerle mücadelede bilinçli bireyler yetiştirilmelidir. Özellikle çocukların bu konuda duyarlı olmalarını sağlamak gelecek neslin bu konular üzerine daha etkin çözümler üretmeleri açısından önemlidir.

2. Evleri ısıtmak amacıyla kullanılan kömürlerin düşük kalorili olmasına dikkat edilmeli ve yeni yapılacak binalarda da merkezi ısıtma tercih edilmelidir.

3. Sobalı evlerde de düzenli olarak baca temizliği yapılmalıdır.

4. Özel araç kullanımı azaltılmalı ve araçlardan çıkan egzoz gazı içinde filtre kullanımı zorunlu hale getirilmelidir.

5. Sanayi yerleşimleri mümkün olduğunca konutlardan uzak yerlere kurulmalıdır.

6. Fabrika bacalarında filtre kullanılmalı, yakıt olarak da doğal gaz tercih edilmelidir.

7. Hava kirliliği ile mücadelede yeşil alanların artması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple ağaç dikimi yaygınlaştırılmalı ve yeşil alanların yok edilmesinden kaçınılmalıdır.

8. Hava kirliliği nedenleri ve sonuçları doğrudan insanlar ile ilgilidir. Çünkü bu kirliliğe insanların değişen yaşamları neden olurken ortaya çıkacak olumsuz koşullardan da yine insan sağlığı etkilenecektir. Bu unutulmamalı ve geleceğimiz için gerekli önlemler alınmalıdır.

 


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?