Yellowstone Millî Parkı Hakkında Bilgiler

Yellowstone Millî Parkı Hakkında BilgilerAmerika

Yellowstone Millî Parkı Hakkında Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın en önemli sit alanlarından biri kabul edilen Yellowstone Ulusal Parkı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. ABD'ye gidenlerin vakit ve bütçe ayırıp mutlaka görmesi gereken yerler arasında olan park, her yıl yaklaşık olarak 4.3 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Genel Bilgiler

Yellowstone Milli Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve en büyük milli parkı olarak bilinmektedir. 1 Mart 1872 yılında ABD Kongresi tarafından kurulan park dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletleri içerisinde yer alan Yellowstone Milli Parkı 1978 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmektedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan milli park yıl boyunca milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 300’den fazla gayzerle dünyanın en büyük kalderalarından biri olan Yellowstone’da 290’un üzerinde şelale bulunmaktadır. Aynı zamanda Yellowstone dünyanın en büyük gayzer alanıdır ve dünyadaki gayzerlerin yarısı buradadır. Milli parktaki Gayzer Havzası Alanı’na giderek rengârenk gayzerleri görme fırsatı bulabilir, eşsiz bir görsel şölen yaşayabilirsiniz.

Yellowstone zengin yer altı kaynaklarının yanı sıra barındırdığı canlı türleriyle de dikkat çekmektedir. Balıklara, sürüngenlere, memelilere, kuşlara ev sahipliği yapan parkta gezerken bizonlara, geyiklere ve antiloplara rastlayabilirsiniz. Milli parkta 1.000’i aşkın yerli bitki türü, 200’den fazla egzotik bitki türü bulunmaktadır. Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan Yellowstone Milli Parkı’nda bol bol yürüyüş yapabilir, göl üzerinde tekne gezisine çıkabilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kamp yapmayı seviyorsanız 2.000 kişilik kapasitesi bulunan 12 kamp alanından birini seçebilir ve eşsiz doğayla iç içe kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yellowstone Ulusal Parkı nerede ?

Kuzey Amerika’da yer alan Yellowstone Milli Parkı’nın neredeyse tamamı (% 96) Wyoming eyaletindedir. Parkın kuzey sınırı Montana eyaletine doğru uzanır ve % 3’lük bir kısmı burada yer alır. % 1’lik kısmı ise Idaho eyaletinin sınırları içerisindedir.

Yellowstone Gezilecek Yerler

Yellowstone Ulusal Parkı’nda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Yellowstone Gölü, Yellowstone Nehri Büyük Kanyonu ve Büyük Prizmatik Kaplıcaları etrafındaki Old Faithful gayzeri bulunuyor. Diğer yandan parkın içindeki Gayzer Havzası Alanında çok çeşitli gayzerleri ve daha da önemlisi, gökkuşağının bütün renklerini görmek mümkün.

1. Yukarı Gayzer Havzası

Yukarı Gayzer Havzası (Upper Geyser Basin), Yellowstone Milli Parkında gidilebilecek tartışmasız en iyi yer. Havza, dünyanın en geniş gayzer havzası olmasının yanı sıra dünyadaki en fazla kaplıcaya sahip yer olarak da kabul ediliyor. Yukarı Gayzer Havzasında Old Faithful yani Vefakâr Yaşlı adı verilen dünyanın en meşhur gayzeri de bulunuyor.

Bu gayzerin bu deli ünlü olmasının nedeni ise yaklaşık olarak ne zaman patlayacağının kestirilebiliyor oluşu. İki patlama arasındaki sürenin 60 ila 110 dakika arasında, yani oldukça kısa ve görülür olması da ziyaretçileri büyülüyor. Yaşlı Vefakâr dışında sadece bu havza içinde 150’den fazla gayzer, termal kaplıca ve fümerol bulunuyor.

2. Yellowstone Büyük Kanyonu

Yellowstone Büyük Kanyonu, binlerce yıllık süreçte Yellowstone Nehrinin gücüne dayanamayarak oluşmuş. Kanyonda doğanın farklı renklerini bir arada görmek tarifsiz bir duygu yaşatıyor. Kanyonun en görülmeye değer yeri ise iki muhteşem şelalesi.

Biri, 90 metre yüksekliği ile Niagara Şelalesinin neredeyse 2 katı uzunluktayken, diğeri ise 33 metre. Birçok kaplıca ve buhar deliklerini de görebileceğiniz bu bölgede kalmak isterseniz Canyon Village’a gidebilirsiniz. Otel, karavan ve çadır gibi seçeneklerin hepsi burada mevcut.

3. Lamar Vadisi

Lamar Vadisi, Amerika’nın Serengetisi olarak da bilinen bufalo sürülerinin ve kurtların sıkça görüldüğü Yellowstone’daki en iyi vahşi yaşam alanlarından biri. Parkın kuzeydoğu köşesindeki Lamar Vadisi‘nde en azından bir ya da iki kurt sürüsünü sürekli görmek mümkün. Aslında Lamar Vadisi bir zamanlar Druid sürülerinin yaşadığı ve parkın en meşhur bölgelerindendi. Diğer birçok canlıyı da sabahın erken ve akşamın geç saatlerinde sık sık görmek mümkün.

4. Midway Gayzer Havzası

Midway Gayzer Havzası, isminden de anlaşılabileceği gibi üst ve alt gayzer havzalarının tam ortasında bulunan ve Yellowstone’daki en küçük havzalardan biri. Havza, içerisinde Grand Prismatic Kaplıcasına ev sahiğliği yapıyor. Bu kaplıca, tüm ulusal parkta en fazla fotoğrafı çekilen yer olarak biliniyor. Gayzer havzası bir zamanlar dünyanın en büyük gayzeri olarak da biliniyordu. 1880’den beri patlamamış olsa da halen aktif bir termal kaplıca.

Derinliği 37 metre olan kaplıca sürreal, canlı renkleri ve ortasındaki gök mavisi tonuyla başlı başına inanılmaz bir doğal güzellik oluşturuyor. Ama mavi renk elbette tek başına değil, onu çevreleyen kırmızı, sonra sarı ve sonra turuncu renkler insanın ağzını açık bırakıyor.

5. Mammoth Kaplıcaları

Mammoth Kaplıcaları’ndaki travertenler akan sıcak sularıyla muhteşem güzellikte, dünya dışı bir görsellik oluşturuyor. Zaman zaman içi, dışına çıkmış bir mağara olarak da tanımlanabilen Mammoth Kaplıcaları, her biri sayısız kaplıca ve çok ilginç kaya oluşumlarına sahip alt ev üst teras olarak ikiye ayrılıyor.

Parkın bu bölgesinde Kanada geyiklerine de sıkça rastlamak mümkün. Çok sakin ve evcil gibi görünmelerine rağmen, özellikle sonbahar döneminde erkekler çok tehlikeli olabildiğinden dikkatli olmakta ve mutlak suretle uzak durmakta fayda var. Yavruları olan dişilerin de koruma içgüdüsüyle insanlara saldırdığı biliniyor.

6. Hayden Vadisi

Hayden Vadisi, Yellowstone’un tam ortasında olması nedeniyle vahşi yaşamı görmek için parkta gidilebilecek en iyi yerlerden biri olan büyük bufalo sürülerini vadinin yeşil çayırlarında görmek mümkün. Ayrıca Kanada geyikleri, çatal boynuzlu antiloplar, ayılar da sıkça görülebilen canlılar arasında. Neyse ki vadide bulunan çok sayıda sığınak sayesinde ziyaretçiler vahşi yaşamın ve muhteşem manzaranın tadını rahatça çıkarabiliyorlar.

Hayden Vadisi aynı zamanda iki farklı yürüyüş (trekking parkuru) yoluna da sahip. Bu yolları kullanarak vadinin tepesinden muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Yellowstone Gölünden başlayan yol, Yellowstone Nehri boyunca Büyük Kanyona kadar devam ediyor.

7. Norris Gayzer Havzası

Norris Gayzer Havzası, Yellowstone’un en eski gayzer havzası. Porselen Havzası ve Arka Havza olmak üzere iki bölgeye ayrılan Norris Gayzer Havzası, aşırı dinamik bir yer olduğundan burada değişim çok sıradan bir durum. Örneğin Echinus Gayzeri bir zamanlar sık sık aktif oluyordu ve her 35-75 dakikada bir görülebiliyordu ancak şu anda çok ender görülüyor.

Porselen Havzası’nda yüzlerce jeotermal hareket tek bir bölgenin içinde oluşuyor. Arka Havza’da ise en etkileyici doğa olayı Buharlı Gayzerler. Ne zaman patlayacağı kesinlikle bilinmeyen ve dünyanın en yüksek noktaya ulaşan buharlı gayzeri suyu 120 metre yüksekliğe kadar buharla birlikte püskürtebiliyor.

8. Washburn Dağı

Washburn Dağı, ismini 1870’te çıktığı keşif esnasında Yellowstone Parkını bulan kişi olan Henry D. Washburn’den alıyor. Washburn Dağı’na çıkan iki farklı yol bulunuyor. Biri Dunraven Geçidinden, diğeri de Chittenden Park alanından başlıyor. İkisi de tüm bölgenin nefes kesen güzellikteki manzaralarına sahip.

Dağa çıkan parkurların turist sezonu geldiğinde çok kalabalık olduğunu aklınızda bulundurun. Genel olarak kolay bir yürüyüş rotası olmasına rağmen rakımdan dolayı bazı yürüyüşçüler sıkıntı yaşıyor. Aralarında dağ keçileri ve dağ ayılarının da bulunduğu vahşi hayvanları yürüyüş boyunca görmek mümkün.

9. Yellowstone Gölü

Yellowstone Gölü, 2 bin 100 metre uzunluğu ile Kuzey Amerika’nın en büyük gölü ve en ilginç gölü. Yukarıdan bakıldığında Amerika’nın diğer göllerinden çok farklı durmasa da 120 metre derinlikteki tabanında sıcak su kaynakları ve gayzerler yer alıyor.

Öyle ki gölün Mary Bay bölgesinde su sıcaklığı 121 dereceye kadar yükseliyor. Yellowstone Gölü’nde botla gezinti ve balıkçılık izne tabi. Burada konaklamayı düşünürseniz, Yellowstone Hotel ya da Lake Lodge Cabins gibi yerlerden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

10. West Thumb Gayzer Havzası

West Thumb Geyser Havzası, Yellowstone’un en küçük havzası. Yellowstone Gölünün kıyısında yer alan West Thumb Geyser Havzasında, olta balıkçıları 1911’den önce Yellowstone Gölünde yakaladıkları balıkları koni şeklindeki yerlerin içinden çıkan kaynar suya getirip hemen orada pişiriyorlardı.

Ancak 1911’de bu uygulama yasaklandı. Bu tür sıcak su kaynaklarının bolca bulunduğu West Thumb Havzası, ayrıca fokurdayan çamur çukurları, kaynak suları ve parkın en derin havuzu olan Abyss Havuzu’na da ev sahipliği yapıyor.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?