İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Hakkında Bilgiler

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Hakkında BilgilerKırklareli

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin ve Avrupa’nın kayın ve meşe ağırlıklı ağaçlardan oluşan en büyük longozu olan İğneada göl ile denizin birleştiği eşsiz manzarası, yürüyüş parkurları ve barındırdığı hayvan popülasyonuyla doğaseverleri kendine hayran bırakan bir yer.

İğneada Longozu tam 4 göl, 544 tür bitki, 46 tür canlı, 25 tür sürüngen, 50 tür memeli, 30 tür tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı, 219 tür kuşa ev sahipliği yapıyor.

Longoz nedir?

Bir çeşit orman ekosistemi olan longozlar, subasar olarak da tanımlanıyor. Buralar, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bölgeler.

Kış ve ilkbahar mevsiminde sular altında olan longozlarda, yaz ve sonbaharda sular kısmen çekiliyor. Tropikal ormanlara benzeyen longozlar, taban su seviyeleri düştüğü zaman longoz ekosistemi özelliklerini kaybediyor.  Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun devamlı var olması.

Kırklareli İli Demirköy İlçesine bağlı İğneada Beldesinde bulunan Longoz Ormanları Milli Parkı, Bulgaristan sınırına yakın Karadeniz sahil şeridinde yer almakta ve 3155 hektarlık alanı kapsamaktadır. Alan, Bakanlar Kurulu kararı neticesinde 13.11.2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak ülkemizin 39. Milli Parkı olarak tescil edilmiştir. Milli Parkın yer aldığı İğneada beldesi, Demirköy ilçesine 27 km, Kırklareli il merkezine 97 km, İstanbul'a ise 237 km uzaklıkta yer almaktadır.

Milli Park sahası iki parçadan oluşmakta, bu iki parça arasında İğneada belde merkezi yer almaktadır. Milli Parkın güney bölümü Saka Gölü, Deniz Gölü, Hamam Gölü, Pedina Gölü, Mert Gölü ile bu göllerin etrafındaki sazlık alanlar, longoz ormanları ve yaprak döken ormanlar; Milli Parkın kuzey bölümü ise, Erikli Gölü ve çevresindeki sazlık alanlar ile bu bölgeyi çevreleyen longoz ormanlarından oluşmaktadır.

 


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?