Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu

Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu

Macera Tutkunları İçin 10 Doğa Sporu

Türkiye, eşsiz doğası ile macera sporları ve adrenalin tutkunları için tam anlamıyla bir cennet. Tatil sizin için dinlenmek, sakin bir ortamda huzur bulmak kadar aynı zamanda macera dolu keşifler yapmak ve adrenalin seviyenizi yükseltmek demekse, sizin için hazırladığımız doğa sporları listesine mutlaka göz atın.

1) Yamaç Paraşütü

Kendinizi yaklaşık 2 bin metrelik bir tepeden atlayarak boşluğa bırakıyorsunuz. Sonra havanın kaldırma gücüyle yükseliyorsunuz ve 3-4 bin metrelik bir yüksekliğe çıkıyorsunuz. Ayaklarınızın altınızda eşsiz güzellikte bir manzara. Manzaranın yanında verdiği kuşlar gibi özgür olma hissi. İşte bu his paha biçilemez bir özgürlük hissi. Şayet yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi bir hastalığınız yoksa ve adrenalin seviyorsanız yamaç paraşütü yapmamanız için hiçbir neden yok. Dilerseniz gerekli eğitimlerinizi tamamlayıp yalnız, dilerseniz eğitmen eşliğinde tandem dediğimiz yamaç paraşütü ile gökyüzünde süzülebilirsiniz. Yamaç paraşütü denince ülkemizdeki en popüler yer Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz. Daha önce hiç yamaç paraşütü yapmamış kişiler için Ölüdeniz biçilmiş bir kaftan adeta.

Hava koşullarının uygun olmasına göre en tepe nokta olan 2 bin metreden kendinizi aşağıya bırakıp Belcekız Plajı'na iniyorsunuz. Hava şartları uygunsa uçuşun rotası Kayaköy ve Kelebekler Vadisi'ne dek genişletilebiliyor. Burada hava durumuna da bağlı olarak nisan ayından kasım ayına dek uçuşlar devam ediyor. Ülkemizde sıklıkla tercih edilen diğer yamaç paraşütü bölgeleri ise Erzincan'daki Çakırman mevkii, burada yalnızca eğitimli pilotlar uçabiliyor. Kayseri'deki Ali Dağı, bu parkurda öğlene kadar az deneyimli pilotlar, öğleden sonra ise yalnızca deneyimli pilotlar uçabiliyor, Pamukkale'deki eğitim bölgesi, Kaş-Assas Dağı ve Bursa'nın Gürsu ilçesi en popüler uçuş noktaları arasında sıralanıyor.

2) Sörf

Ülkemizde özellikle son yıllarda yıldızı parlayan sporlardan biri de rüzgar sörfüdür. Rüzgar sörfü, kite (uçurtma) sörf, dalga sörfü bu sporun en bilinen dalları arasında sayılabilir. Su sporları arasında özellikle genç kesim tarafından tercih edilen sörfün merkezi ise rüzgarıyla meşhur Alaçatı. Özellikle rüzgar sörfü ve kiteboard tutkunlarının her sezon akın ettiği Alaçatı'da pek çok sörf okulu bulunuyor. Bu okullardan ders alabileceğiniz gibi ekipman temin etmeniz de mümkün. Haziran-eylül ayları Alaçatı'da sörf için en uygun zaman. Akyaka - Gökova sahilleri ülkemizdeki bir diğer sörf merkezi. Sörf sezonunun en uzun olduğu yer olan Akyaka'da sadece sörfçülere ayrılmış 1,5 km uzunluğunda sahil şeridi bulunuyor. Rüzgar sörfü ve kitesörf okulları ile sörf öğrenmek için en uygun yerlerden biri olan Akyaka'da da haziran ve eylül arası sörf için en ideal dönem. Yoğun ilgi gören merkezlerden biri de Bozcaada. Adanın hakim rüzgarıyla sörf yapmak harika bir deneyim yaşatıyor.

3) Dalış

Bambaşka bir dünyanın kapılarını açmak isterseniz sizi sualtına bekleriz. Su altının gizemli ve eşsiz güzelliğe sahip bu dünyayı keşfetmeye hevesli olanlardansanız tatilinizde mutlaka dalış yapmanızı öneriyoruz. Dünyaca ünlü dalış noktalarına ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz'in mavi suları sizi kendine hayran bırakacak bir dünyanın kapılarını açıyor. Dalış yapmadan önce bir su altı spor kulübünden ya da dalış eğitim merkezinden sertifikanızı almanız gerekiyor. Eğer sertifikanız yoksa eğitmen eşliğinde 'Discovery' adı verilen ve 5 metre derinliğe kadar tur dalışlarına katılabilirsiniz. Bodrum- Küçük Reef ve Kargı Adası, Kaş - Flying Fish ve Kanyon, Saros - Bebek Kayalıkları, Ayvalık - Tokmaklar, Kemer - Paris Batığı, Çanakkale - Çam Burnu ve Gökçeada en önemli dalış noktaları arasında ilk sayabileceğimiz yerlerden.

4) Rafting

Adrenalin seviyesinin doruğa çıktığı sporlardan biri de rafting. Deneyimli rehberler eşliğinde yapıldığında güvenli ve eğlenceli bir aktivite olan ve farklı zorluk derecelerine sahip olan rafting, ülkemizdeki pek çok akarsuda yapılabiliyor. Rafting yapmak istiyorsanız hayati önem taşıyan kurallara mutlaka uymanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri can yeleği ve kask takmak, en az iki ya da üç kişilik gruplarla parkura çıkmak, botunuz hakkında bilgi sahibi olmak ve botunuzun kapasitesini aşacak parkurlara girmemek. Suya inmeden önce eğitmenler tarafından yapılan kısa bilgilendirmeyi dikkatle dinleyin. Akarsu ve nehirler bakımında zengin olan ülkemizde rafting için en çok tercih edilen parkurlar Çoruh Nehri, Düzce - Melen Çayı, Ardeşen - Fırtına Deresi, Antalya - Beşkonak, Mersin Göksu Nehri ve Artvin -Barhal Çayı. Bölgelerin mevsimsel özelliklerine göre değişmekle birlikte, rafting için en uygun zaman karların eriyerek nehirlerin debisinin arttığı mart, nisan, mayıs ve haziran aylarıdır.

5) Kaya Tırmanışı

Kaya tırmanışı, dağcılık sporunun kollarından biri ve ülkemizin pek çok noktasında yapılabilen bir doğa sporu. Kaya tırmanışı yapabilmeniz için eğitim almış olmak zorundasınız. Üniversitelerin dağcılık kulüpleri ve özel dağcılık kulüpleri kaya tırmanışı için gerekli eğitimleri veriyorlar. Şayet gerekli eğitimleri tamamladıysanız ve kask, emniyet kolonu, express, dinamik ip, tırmanış ayakkabısı ve ATC gibi ekipmanlara da sahipseniz kaya tırmanışı yapmaya başlayabilirsiniz. Tırmanışta henüz deneyiminiz yeterli değilse eğitim aldığınız kulübe tırmanıştan önce bilgi vermeniz önerilerimiz arasında. Kaya tırmanışında en çok tercih edilen rotalarsa şöyle: Kocaeli - Ballıkayalar, Eskişehir -Karakayalar, Bursa - Narlıdere, Olimpos - Tırmanış Parkı, Antalya - Geyikbayırı, Bilecik - Pelitözü, Bafa Gölü - Kapıkırı ve Niğde Aladağlar Milli Parkı

6) Canyoning

Risk oranı en yüksek doğa sporlarından olan kanyoning, diğer adıyla kanyon geçişi, deneyim ve yüksek performans gerektiren bir spor. Doğa harikası kanyonları keşfetmek ne kadar heyecan vericiyse, gerekli önlemleri almak da bir o kadar önemli. Kanyon geçişi yapmaya karar verdiğiniz bölgeyi, mevsimsel şartları ve araziyi önceden araştırın. Parkura mutlaka sizden daha önce bu kanyonu geçmiş bir ekiple veya deneyimli bir rehber ile çıkın. Canyoningde riski arttıran en önemli unsur yağıştır. Kısa bir yağış kanyonun içinde sele dönüşebilir. Bu nedenle eğer hava yağışlıysa asla kanyona girmeyin, yağış bittikten en az 2 gün sonra parkura çıkın. Doğanın sürprizleri ile karşı karşıya kalabileceğiniz kanyonda her şey gözüktüğü gibi olmayabilir; bu nedenle çok dikkatli olmanızı ve gerekli tedbirleri almanızı öneriyoruz. Canyoning için en uygun dönem ise yaz mevsimi. Ülkemizdeki en popüler canyoning noktalarına gelince; Kastamonu - Valla Kanyonu, Kocaeli - Ballıkayalar Kanyonu, Kastamonu - Ersizlerdere Kanyonu, Antalya - Köprülü Kanyon, Fethiye - Saklıkent ve Bilecik - Yenipazar Kanyonu en çok tercih edilen kanyon geçişi parkurlarından.

7) Deniz Kanosu

Ayak basılmamış koylar ve plajlar, karadan ulaşılamayan doğa harikası ortamlar, antik kent kalıntıları, turkuaz renkli berrak sular… Doğa keşfinizi bu saydıklarımızla taçlandırmak istiyorsanız deniz kanosu turları tam size göre bir aktivite. Son yılların gözde sporlarından biri olan deniz kanosu ile ülkemizdeki koyları, gölleri ve akarsuları keşfedebilirsiniz. Birçok doğa sporunda olduğu gibi deniz kanosu için de temel bir eğitimden geçmeniz ve bu konuda hizmet veren acentaların düzenlediği günlük veya haftalık turlara katılarak deneyiminizi arttırmanız gerekiyor. Belirlediğiniz rota hakkında önceden araştırma yapmanızı öneriyoruz. Akıntılar, rüzgar şiddeti, dalga kırılmaları, gemi trafiği gibi konular hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Sonrasında ise pek çok keşif rotası sizi bekliyor. Gökova Körfezi, Kaş - Demre - Kekova - Kaleköy, Göcek, Phaselis Koyu, Geyikli - Çandarlı, Eğirdir Gölü, Dikili - Foça, İğneada, Yedi Burunlar ve Marmara Adaları bu rotalar arasında en sık tercih edilenlerden.

8) Binicilik

Binicilik, doğa sporları arasında en az bilinen ve tercih edilenler arasında. Hem de at binmek Anadolu'nun en eski geleneklerinden biri olmasına rağmen. Durum böyle olunca Türkiye genelinde binicilikle ilgili hizmet veren turizm tesisi de az sayıda. Eğer doğada, at sırtında keyifli ve maceralı vakit geçirmek isterseniz profesyonel bir binici olmanıza gerek yok; organize turlarla birlikte hareket edip seyisin uyarılarına kulak vermeniz yeterli. Kapadokya, Kastamonu - Daday bölgesi, Kütahya Evliya Çelebi Yolu binicilik için ideal rotalardan. Aynı zamanda İstanbul - Polonezköy'de at biniciliğinin merkezi konumunda. Buradaki binicilik merkezlerinde eğitim alarak bu keyifli aktivite için ilk adımı atabilirsiniz.

9) Jeep Safari

Doğayı keşfetmenin en eğlenceli ve macera dolu yollarından biri de jeep safari yapmaktan geçiyor. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari özellikle doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeyi ve macerayı seven doğa tutkunlarına hitap ediyor. Telefon ve fotoğraf makinası gibi elektronik aletlerinizi korunaklı bir yerde muhafaza edin çünkü yolculuğunuz boyunca bolca ıslanacaksınız. Ülkemizin hemen her bölgesinde jeep safari yapmak mümkün. Kazdağları, Fethiye, Ölüdeniz, Marmaris, Datça, Kaş, Alanya, Side, Sakarya, Alanya en bilinen jeep safari rotalarına ev sahipliği yapıyor.

10) Hiking

Bir doğa yürüyüşü çeşidi olan hiking, zorluk derecesi düşük ve genellikle günübirlik yapılan doğa gezilerini kapsıyor. Her yaştan kişinin yapabileceği, herhangi bir eğitim gerektirmeyen bu spor aslında bir nevi yaşam biçimi. Eğer uygun bir rota bulduysanız ve yürüyüş ayakkabısı, sırt çantası, rehber kitap gibi temel ekipmanlarınız varsa hiking yapmak için gerekli koşullara sahipsiniz demektir. Ülkemizin her bölgesinde, her mevsimde yapabileceğiniz hiking için binlerce rota mevcut. Bu rotalar içinde ise Kapadokya, Ölüdeniz Kayaköy, Göcek - Gökçeovacık, Gölcük - Bozdağ, Kocaeli - Sıcakdere ve Şile -Ağva en bilinen hiking parkurları.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?