KARA | KARGA

KARA | KARGA

KARA | KARGA

Kargalar simsiyah renkleri ve kötü sesleri nedeniyle tarih boyunca kötülüklerle ve ölümle özdeşleştirilmiş ve aslında hakları yenmiş hayvanlardır. Oysa yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, alet kullanabilen nadir zekaya sahipler, sosyal ilişkileri inanılmaz kuvvetli ve şaşırtıcı bir eğlence ve espri anlayışına sahipler. İşte kargalar hakkındaki olumsuz düşünceleri tersine çevirecek birbirinden ilginç bilgiler...

Kargalar Hakkında Bilgiler

İri yapılı bir kuş türüdür. Bilinen, sürekli gördüğümüz karga türü siyah / gridir. Kanatları siyah, gövdesi gridir. Pençeleri vardır, düz gagalıdırlar. Genellikle siyah türlüdürler. Siyah bir gagaları vardır. Gözleri siyahtır, pençeleri de öyle. Sesleri çok rahatsız edicidir ve yüksek tondadır. Büyük ve leşle beslenen türleri de vardır ki bunlara karakarga ya da kuzgun denilir. İlginç bir şekilde parlak şeylere meraklıdırlar. Hatta bu özelliklerinden dolayı mitolojide de kendilerine yer bulurlar. Kargalar buldukları her şeyi yeme kapasitelerine sahiptirler. Çöpleri karıştırırlar; böcek, fare, mısır, kurt ve hatta alakasız bir şekilde meyve ile bile beslenebilirler. Kargalar ne yer sorusunun yanıtı ise şüphesiz cevizdir. Ceviz, kargaların en sevdiği yiyecektir.

Alet kullanmayı biliyorlar

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ince bir tüpün içine koyulan yiyeceğin karga tarafından nasıl alınacağı izlenmiş ve ortaya muazzam bir sonuç çıkmıştır. Karga yakında bulunan bir telin ucunu kıvırmış ve tüpün içindeki peyniri rahatça almıştır. Bu deney herkese göstermiştir ki; kargaların alet kullanabilme ve problem çözme yetenekleri bulunuyor.

Büyük bir beyne ve hafızaya sahipler

Kargaların beyni türdeşlerinin beyinlerinden çok daha büyük. Ayrıca tıpkı insanlardaki gibi zeka göstergesi olan ön beyinleri oldukça geniş. Bu demek oluyor ki kargalar dünyanın en zeki hayvanları arasında yer alıyor. Bu beyin yapıları sayesinde problemleri çözebiliyor, güçlü hafızalarıyla öğrendikleri şeyleri unutmuyor ve gelişmiş dilleriyle bilgiyi birbirlerine aktarabiliyorlar.

Maalesef ömürleri 150 yıl değil

Kargaların 150 yıl yaşadığına dair söylentiler ise maalesef gerçek değil. Bu dünyanın en zeki hayvanlarından biri olan canlı en fazla 40 yıl yaşıyor. Tabii bulunduğu yaşam şartları da bu ömrün uzayıp kısalmasında etken oluyor.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?