RENK CÜMBÜŞÜ | PAPAĞAN

RENK CÜMBÜŞÜ | PAPAĞAN

Papağanlar, genellikle ılıman iklim kuşağında yaşamakta olan esrarengiz kuş türlerindendir. Birbirinden farklı renk ve desen özelliklerine sahip papağanlar, konuşabilme ve taklit yapma yeteneğiyle oldukça popüler kuşlardandır.

Birbirinden Güzel Papağan Türleri ve Özellikleri

Doğanın harika kuşları arasında yer alan papağanlar, adeta bir insan gibi konuşma yeteneğiyle bilinmektedir. 3.000 yılı aşkın süredir evcil hayvan olarak beslenen papağanlar, hem sıra dışı kişilikleri hem de ilginç yetenekleri ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Dünya’da en çok beslenen papağan türlerini listemizde sıraladık. Kişilikleri ve özellikleriyle sizi şaşırtmayı başaracak 15 papağan cinsi sizlerle!

Sultan Papağanı

Kakadugiller familyasının bir parçası olan Sultan Papağanı, dünyanın en popüler ikinci evcil kuşudur. Son derece tatlı, yakışıklı, güzel, zeki ve bakımı kolay olan türün konuşma yetisi oldukça gelişmiştir. Islık çalma konusunda bir hayli usta olan Sultan Papağanı, adeta bir kedi-köpek gibi sizi takip etmekten vazgeçmeyecektir. Doğal yaşam alanı Avustralya olan türün ortalama yaşam süresi 35 yılı geçmektedir.

Aşk Kuşu

Cennet Papağanı olarak da bilinen Aşk Kuşu, Madagaskar ve Afrika kıtasına özgü bir papağan türüdür. Son derece küçük boyutlarda görülmekte olan tür, ortalama 15 cm uzunluğa ve 50 gram ağırlığa sahiptir.  İlk kez kuş sahiplenecekler için son derece ideal olan bu kuşlar, konuşma yeteneğine sahip olmayan enerjik ve eğlenceli bir yapıya sahiptir.

Parrotlet

En küçük evcil papağan olma özelliğine sahip Parrotlet, minik Amazon’la aynı botlardadır. Amazonların aksine bu kuşlar ilk kez sahiplenecekler için mükemmel bir seçimdir. Son derece eğlenceli bir kişiliğe sahip olan Parrotlet, konuşmayı ve numara yapmayı çok sevmektedir. Genellikle Meksika, Karayipler ve Güney Amerika’da görülmekte olan tür, ortalama 20 ile 30 yıl yaşam süresine sahiptir.

Caique Papağanı

Küçük boyutlara sahip papağan türleri arasında yer alan Caique, son derece enerji dolu büyük bir kişiliğe sahiptir. Sırtta oynamayı ve etrafta dolaşmayı seven tür genellikle Amazon Havzası’nda yaşamaktadır. Ortalama 25 yıla kadar yaşam süresine sahip olan Caique Papağanı, Siyah Başlı ve Beyaz Karınlı olmak üzere iki farklı türe sahiptir. Konuşma konusunda oldukça zayıf düşen bu papağan türü, daha çok oyuncu özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Loriini

Toplam 55 farklı türe sahip olan Loriini papağanları, küçük ve orta büyüklüğe sahip tropikal kuşlar arasında yer almaktadır. Genellikle yumuşak meyveler, çiçek meyveleri ve nektarilerle bezlenen arboreal papağanlardandır. Genellikle Endonezya, Yeni Gine ve Avustralya’da görülmekte olan bu Loriini, ortalama 20 yılı aşkın süre hayatta kalabilmektedir. Sahibine karşı oldukça bağlı olan tür, meraklı tavırları ve eğlenceli hareketleriyle ev hayatına uygun bir yaşam sürebilmektedir. Konuşma yeteneğine de sahip olan Loriini, genellikle “Siyah-Cap, Mavi Çizgi, Geveze, Esmer ve Gökkuşağı” olarak görülmektedir.

Pionus Papağanı

Orta ve Güney Amerika’da yaşamakta olan Pionus Papağanı, orta büyüklüğe sahip tropikal kuş türleri arasında yer almaktadır. Amazon Papağanı ile neredeyse aynı özelliklere sahip olan tür, sessiz ve saldırgan olmayı tercih etmektedir. Pionus’un en ayırt edici özelliklerinden bir tanesi de tüm aile fertlerine karşı büyük bir bağlılık kurmasıdır. Kelime haznesi çok dar olan Pionus Ppağanı genellikle sessiz kalmayı tercih etmektedir. Son derece sinirli, hırıltılı, titiz ve talepkar tutum sergilemekte olan tür, ortalama 40 seneden fazla yaşayabilmektedir.

Her Papağan Cinsi Konuşma Yeteneğine Sahip Değildir

  • Tüm papağan türlerinde konuşma yeteneği aynı derecede gelişmemiştir. Gri papağan olarak da bilinen Jako papağanı, papağan cinsleri arasında en iyi konuşma yeteneğine sahip olan papağan cinsidir. Papağan türleri ve bunlara bağlı olan alt gruptaki tüm türlerin büyüklükleri, renkleri ve hatta konuşma yetenekleri farklılık gösterebilmektedir.
  • Göz alıcı renklere sahip papağanların dişi ve erkekleri birbirine çok benzer ve dış görünümlerinden cinsiyet ayırımı yapmak mümkün değildir. Bu duruma istisna olan tek papağan türü Eclectus papağanıdır. Bu türün dişileri siyah gagalı, kırmızı başlı, vücudu mavi ve kırmızı renkte, erkekleri ise alev gibi görünen sarı kırmızı gagalı, gövdesi ise yeşil renklidir.
  • Papağanlar zeki kuşlardır ve eğitilebilirler. Erken yaşlardan itibaren eğitime başlandığı takdirde pek çok akrobatik hareketler, kelimeler, hatta telefon numarası dahi öğretilebilir. Bu papağanların taklit yeteneği ile değil, öğrenebilme yeteneği ile ilgilidir. Afrika Gri Papağanının 200 kelimeye kadar öğrenip konuşabildiği, hatta durum değerlendirmesi yapabildiği ve kelimeleri ilişkilendirdiği bilinmektedir. Bazı uzmanlar bu papağanın 4 veya 5 yaşında bir çocuğun zekasına sahip olduğunu düşünmektedir.
Papağanların Yaşam Bölgeleri
  • Papağanlar genellikle ormanlık bölgelerde ve ağaçlar üzerinde, gruplar halinde yaşar. Dünya genelinde 350 den fazla bilinen papağan türü bulunmaktadır.
  • En yaygın olarak bilinen Macaw, Lori, Amazon, Gri papağan gibi pek çok tür Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avustralya’ya kadar pek çok bölgede yaşamaktadır. Muhabbet kuşu ve paraketlerde papağan ailesinin üyelerindendir ve dünya genelinde yaygın olarak beslenen türlerdir.

RENK CÜMBÜŞÜ | PAPAĞAN Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?