İNCE BACAKLI | FLAMİNGO

İNCE BACAKLI | FLAMİNGO

Flamingo leyleksilerden 3,5 kilogram ağırlığında, 125 santimetre boyunda, 165 santimetre kanat açıklığı olan, 13 yıl yaşayan, beyaz tüylü, pembe kanatlarının ucu kara, eti yenebilen bir kuş türüdür. Dünya üzerinde çok farklı bölgelerde yaşarlar.

Flamingolar büyük sürüler halinde yaşayan su kuşlarıdır. Sulak arazilerde avlanır, göz alıcı renkleriyle öne çıkarlar. Flamingoları beyazdan açık pembeye, turuncudan kırmızıya kadar farklı renklerde görebilirsiniz. Hayata açık pembe tüyleri ile başlayan güzel kuşlar, yetişkinliğe ulaştıklarında tüyleri kırmızı renge dönüşür.

Flamingo kuşlarının en belirgin özelliği tek ayak üzerinden uyumalarıdır. Tek ayak üzerinde uyuma sebepleri soğuk su içinde bulunan ayaklarının yüzey alanını azaltıp, vücut ısılarının korumaktır.

Göçmen kuşlardan olan flamingolar Türkiye’yi ziyaret eden en güzel kuşlardandır. Yavrularını gagalarıyla besleyen bu güzel kuşlar, koloniler halinde yaşarlar. Daha çok kırmızı renkli olanları erkek, daha açık renk olanları ise dişidir. Uzun ince bacaklara, uzun eğri bir boyna sahip olan flamingolar altı türden oluşurlar. Genellikle geceleri uçan, ıssız bölgelerde üreyen, yavruları 2 ayını dolduruncaya kadar anne ve babası tarafından beslenen, düzenli üremeleri olmayan bir kuş türüdür.

Flamingolar ve renkleri

  • Flamingolara dair bir diğer merak edilen şey ise renkleridir. Pembemsi renklere sahip olmalarına neden olan şey, yedikleri besinlerdir. Flamingolar karotenoid oranı yüksek olan besinleri yer; bu maddede bulunan pigmentler vücuduna ve tüylerine geçer.
  • Flamingolar buna ek olarak karotenoid oranı yüksek olan bir yağ üretir, bu sayede bu tonlar iyice baskın hale gelir. Flamingo ne kadar pembeyse, kur yapmak için o kadar fazla şansı olur. 
  • Kur, bu kuş türü için hayati öneme sahiptir; çünkü tek eşlidir ve sadece tek bir yumurtanın üstünde kuluçkaya yatar. Böylece yavrusuyla çok daha fazla ilgilenmiş olur. Tek yavrusunu koruyabilmek için çamurdan yuva inşa eder. Flamingolar, tıpkı baykuşlar gibi en uzun süre yaşayan kuş türlerinden biridir; flamingolar 70 yıla kadar yaşayabilir.
  • Bu kuş türü, yavrusunu büyütürken büyük fedakarlıklarda bulunur. Yavrular doğduklarında gri renktir, büyüdükçe renkleri pembeleşir, ancak yetişkin flamingoların rengi ise solar. Çünkü yetişkin flamingolar yavrularını besleyebilmek için kendi payına düşen karotenoidli besinleri de yavrusuna yedirir.

İNCE BACAKLI | FLAMİNGO Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?