HIZ TUTKUSU | ÇİTA

HIZ TUTKUSU | ÇİTA

HIZ TUTKUSU | ÇİTA

Kedigiller ailesinden, saatte 112 km koşabilen en hızlı kara hayvanı. “Gepard” veya “av leopardı” da denir. Afrika’nın Cezayir’inden Asya’nın Hindistan’ına kadar uzanan bölgede rastlanır.

Çita Hakkında İlginç Bilgiler

  • Dünya genelinde 12.000 nüfusa sahip olan bu hayvanların soyu giderek tükenmektedir.
  • Çitalar genellikle leoparlar ile karıştırılan hayvanlardan biridir.
  • Kürklerinde bulunan benekler, ona saldırmak isteyen kişiler için illüzyon niteliği taşımaktadır. Böylece avlanmak isteyen diğer yırtıcılar çitaların hangi mesafede olduklarını kestiremezler.

Çitalarda Beslenme ve Avlanma

Filistin ve Arap Yarımadası’ndan Hindistan’ın yanı sıra yağmur ormanları ve Sahra Çölü dışında Afrika kıtasının yanı sıra çitaların gözlemlenmesiyle birlikte dağılımı oldukça yaygındır.

Çitalarda beslenme ve çitalarda avlanma genellikle iri hayvanlar tarafından sağlanmaktadır. Hızlı koşan ve çok vahşi bir hayvan olan çita, antilop, geyik ve buna benzer hayvanlarla beslenmektedir.

Çita Türleri

Çita türleri kendi içinde belli gruplara ayrılmaktadır. Kuzey Afrika Çitası, Asya Çitası ve Kuzeybatı Çitası en çok bilinen türler arasında yer almaktadır. Bu türlerin kürk renkleri ve özellikleri de farklılık göstermektedir. Aynı zamanda çita tarihçesi konusuna bakıldığında çok daha farklı çita türlerine de rastlandığından bahsedilebilmektedir.

Çita Ömrü

Çita ömrü ortalama olarak 20 yıl kadardır. Bu süre zarfında çitalar kendilerine iyi bakarlar ise çok daha uzun yaşama imkanına da sahip olabilmektedir. Özellikle kaliteli besinler bulmak en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Diğer hayvanlarda bulunan hastalıklar, yırtıcıların ömründe önemli bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple de mutlaka düzenli olarak av bulmaları gerekmektedir.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?