KURNAZ | TİLKİ

KURNAZ | TİLKİ

KURNAZ | TİLKİ

Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da sıklıkla rastlanan, en yaygın türü ile kızıl tilki, Türkiye’nin de hemen her kesiminde kampçıların karşısına çıkar. Özellikle ormanlık alanlar, kır ve tarlalarda yaşamayı seçen kızıl tilki, farklı yaşam alanlarına ayak uydurabilir bu nedenle bir tilki ile her an karşılaşmak mümkündür.

Tilkiler Hakkında

Çevik vücut yapılarıyla hızlı hareket eder, çok iyi koku alır ve güçlü işitme duyusuna sahiptirler. Bu özellikleriyle iyi birer avcı olduklarını söylemek mümkün. Tavşan, fare, tavuk, kuş gibi canlıları avlarlar. Hem etçil hem de otçuldurlar ayrıca çekirge ve böcekler de tilkiler için iyi birer besin seçeneğidir. Beslenmek için çok fazla alternatife sahip tilkiler çok aç kalmadıkları sürece insana saldırmazlar. Ama bu tilkilerin insanlara saldırmadığı anlamına gelmez.

Türkiye’de çok olmasa da dünyada örnek oluşturacak pek çok tilki saldırısı vakası kaydedilmiştir. Kamp alanları besin bulabilecekleri ideal adreslerdir. Doğanın içinde uzun süre açlıkla mücadele etmek zorunda kalmış bir tilki bu fırsatı kaçırmak istemeyecektir. Görünüm itibariyle sevimlidirler ve ehlileştirilmeye müsait yapıları vardır. Yine de bir tilkiyi beslemeye kalkmak doğal yaşam dengesini bozmak anlamı taşır bu nedenle SAKIN BESLEMEYİN!

 

Tilki hakkında bilmeniz gerekenler
  • Tilkiler, yuva hayatına bağlı canlılardır. Ağaç kavukları, kaya oyukları, çalılık alanlar ideal yuva alanlarıdır. Yavrulama dönemleri olan ilkbahar aylarında anne tilki ve yavruları yuvalarında saklanmayı tercih ederler bu evrede baba avlanarak anneye yiyecek taşır. Bu dönem en korumacı ve hassas oldukları dönemdir. Kamp için belirlediğiniz mekanın yakınlarında tilki yuvası olup olmadığını araştırmak önemlidir.
  • Yetişkin bir tilkinin uzunluğu kuyruğu ile birlikte 1 metre civarındadır. Boyu ise 40 cm.’dir. Ortalama 7-9 kg. ağırlığında olan bu hayvanlar çevik ve hızlıdır.   
  • Genellikle yalnız avlanır, yalnız dolaşırlar. Eğer kalabalık bir tilki kümesi ile karşılaşırsanız bu, yavrularına avlanmayı öğreten anne ve yavrularından oluşan bir gruptur. Yanında yavruları olduğunda koruma içgüdüsüne sahip diğer tüm canlılar gibi daha agresif bir tavır ile karşılaşabilirsiniz.
  • Tilkiler “Hepçil” hayvanlardır. Yani hem etobur hem de otoburdur. Geceleri avlanır, gündüzleri ise nadiren ortalıkta görünürler.

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?