Çiftlik Otomasyonu Nedir?

Çiftlik Otomasyonu Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı tarım cihazları üretimi yapılarak üretim ve çiftçi geliştirilmek istenmektedir.

Çiftçiler tarlalarda drone, akıllı sulama sistemleri, verim haritası ve dijital sensör sistemi gibi pek çok akıllı tarım otomasyonu kullanmaktadır. Drone sistemleri ile tarla havadan görüntülenerek toprağın sahip olduğu nem derecesi, ürünün verimi, hastalanması gibi birçok durum tespiti önceden yapılabilir.

Böylece çiftçi belirlenen nem derecesine göre tarlasının sulama zamanını önceden belirleyebilir ya da tarladaki ürünler hastalanmış ise ilaçlanma işlemleri erkenden yapılarak ürünlerin zarar görmesi önlenebilir. Bu yüzden günümüzde akıllı tarım otomasyonu sistemlerinin gelişmesi ve uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Akıllı Sulama Sistemlerinin Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Çiftçiler geliştirilen akıllı sulama sistemlerini kullanarak sistemin içinde mevcut bulunan sensörlerin yardımı ile ürünlerin ihtiyacı olan su miktarını bitkiye verebilir. Bu sayede yapılan aşırı sulamanın önüne geçilmiş olur. Akıllı sulama sensörleri ile su israfı önlenmiş olur. Hem de bitkinin ihtiyacı kadar su verildiği için ürünler daha sağlıklı bir şekilde büyüme gösterirler. Çiftçi için akıllı sulama sisteminin faydaları oldukça fazladır.

Tarla, çiftlik gibi alanlarda meteoroloji istasyonları aracılığı ile ürünlerin güneş sayesinde kaybedeceği su oranı bile tespit edilebilir. Bitkinin kaybedeceği su miktarı önceden tespit edildiği için çiftçi buna göre ürünlere su vereceği saatleri ayarlayabilir. Akıllı tarım için geliştirilen cihazlar bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayarak alınan verimi de büyük oranda artırır.

Dijital Tarımın Yararları Nelerdir?

Dijital tarımda kullanılan toprak parametre ölçüm cihazları, sensörler aracılığı ile verim haritalarının oluşturulması ile toprağın kalitesi artırılmış olur. Toprak parametre cihazları ile hem ekonomik hem de verim artırılmış olur. Ürünlerin büyüyebilmesi için gerekli su, gübre ve ilaç gibi toprağa verilmesi gereken elementlerin cihazlar aracılığı ile tespit edilmesi pek çok yarar sağlamaktadır. Çünkü bu tespitler ile toprağa fazla bir ekleme yapılmaz. Bu sayede toprak yapısı bozulmaz ve doğa daha az kirlenmiş olur.

Ürünlere ihtiyacı kadar yapılan su, gübre ve ilaç eklemeleri ile eskiden yapılan fazla eklemelerden tasarruf edilmiş olur.


Çiftlik Otomasyonu Nedir? Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?