Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Her mevsimi ayrı güzel ülkemizde gezilecek, keşfedilmeyi bekleyen birçok harika yerler bulunmaktadır. Bu yazımızda bembeyaz karların içinde tatil yapmayı düşünenler için gidilebilecek en güzel yerleri anlatacağız.

1- Kars: Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi, Ankara ile Kars arasında gerçekleşen tren yolculuğudur. Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum illerinden geçerek Kars’a ulaşan trenin sefer süresi 24 saat 30 dakikadır. Her yıl milyonlarca kişinin bilet bulmak için birbiriyle yarıştığı bu harika yolculuk, kış tatili yapmak isteyenler için en iyisi olabilir. Bu yolculuğa Doğu ekspresi denmesinin sebebi ise doğu bölgesindeki pek çok şehri aynı yolculukta görebilme şansının olmasıdır. Karlarla kaplanmış köylerin, dağların, ovaların içinden geçen bu masalsı yolculuk, eşsiz manzaralar sunacak ve unutulmayacak anlar yaşatacaktır.

2- Bursa Uludağ

Bursa’dan 1 saat uzaklıkta, İstanbul’dan ise 220 km mesafede olan Uludağ, Türkiye’nin en iyi kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, kış aylarında çok kalabalık olmaktadır. Kayak sezonu Kasım ayının sonlarına doğru başlayıp, Şubat ayına kadar devam etmektedir. Özellikler kayak yapmak isteyenler için son derece iyi bir yerdir. Bu harika yerde birçok etkinlik ve eğlence odaklı konserler de kutlanmaktadır.

3- Kapadokya Nevşehir

60 milyon yıl önce volkanik dağlardan püsküren lavlardan oluşmuş Peri Bacalarının bulunduğu Kapadokya, yılın 365 günü turist ağırlamaktadır. Her mevsim ayrı güzel olan bu efsane şehir, kışın da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Eşsiz gün doğumu ve gün batımı manzarasıyla, şarap mahzenleriyle, leziz yemekleriyle misafirlerini hayran bırakmaktadır. Ürgüp, Göreme ve Avanos şehirleri ve Ihlara Vadisi gidince gezilmesi gereken yerler arasındadır. Son zamanlarda popülerliği daha da artan balon turu ile bütün şehri görmek mümkündür.

4- Yedigöller Bolu

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parklarından birisidir. Dünya koruma birliği altına alınan alan, Nazlıgöl, Deringöl, Sazlıgöl,Küçükgöl, İncegöl, Büyükgöl ve Seringöl, isimli yedi tane gölden oluşmaktadır. Eşsiz doğa manzarasıyla görenleri hayrete düşüren Yedigöller, kış tatili için de en tercih edilen yerlerden birisidir. Dört mevsim muhteşem manzaraların oluştuğu alan, kar yağdığında göllerin beyazla ve ağaçlarla oluşturduğu muhteşem görüntüyle görenleri adeta büyülemektedir.

5- Başkonuş Yaylası

Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Başkonuş Yaylası, başta Sümbül ve Salep olmak üzere birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran ve göçmen kuşların uğrak yeri olan doğa harikası bir yayladır. Köknar, Sedir, Meşe ve Ardıç ağaçlarından oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle doğal yapısını korurken, geyiklere ve kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?