Dikenli Ponçik | Kirpi

Dikenli Ponçik | Kirpi

Dikenli Ponçik | Kirpi

Dikenli Ponçiklerin Dünyası! Bu içeriğimizde kirpiler hakkında ilginç bilgiler keşfedeceksiniz.

Dikenli memeliler kategorisinde yer alan kirpiler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İnanılmaz özelliklere sahip olan kirpiler gerçekten de harika hayvanlar. Bu içeriğimizde kirpiler hakkında inanılmaz bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Dünya’nın en şirin hayvanları arasında yer alan kirpiler, aslında tahmin ettiğinizden çok daha cana yakın canlılardır. Dikenli memeliler kategorisinde yer alan kirpiler, sahip oldukları dikenler sayesinde yırtıcı hayvanlardan korunabilmektedirler. Kirpiler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Kirpiler sevilir mi? Kirpiler nasıl bir canlıdır? Bu içeriğimizde kirpinin özellikleri ve hakkında bilgileri sizler için araştırdık. İşte tatlı kirpiler hakkında her şey.


Kirpinin Kısaca Özellikleri

  • Ortalama 18 yıllık ömürleri vardır.
  • Yuvarlak burunlara, küçük ellere ve sivri dikenlere sahiptirler.
  • Ayaklarında 5'er parmak bulunmaktadır.
  • Dikenlerinin uzunlukları 2-3 cm arasında değişmektedir.
  • Zehirlere karşı dayanıklıdırlar.
  • Genellikle fazla rakıma sahip alanlarda yaşamayı severler.
  • Koşabilir, tırmanabilir ve yüzebilirler.
  • Yazın ve kışın ayrı yuvalarda yaşamaktadırlar.
  • Gebelik süreleri 30-40 gün sürmektedir.

1. Kirpiler yalnızlığı seven hayvanlardır. Kirpiler genellikle hayatları boyunca yalnız gezerler. Sadece çiftleşme dönemlerinde diğer bir kirpi ile bir araya gelmektedirler.

kirpiler hakkında bilgi


2. Kirpiler, sıcaklıkların 4-5 dereceye kadar düştüğünde kış uykusuna yatmaktadırlar. Kış uykusuna yatan kirpiler, yaklaşık 3 ay kadar uyumaktadırlar.

kirpiler hakkında ilginç bilgiler


3. Bir kirpinin vücudunda ortalama 6000’den fazla diken bulunmaktadır. Bu dikenler oldukça sivri ve tehlikelidir.

kirpiler


4. Kirpiler, son derece dayanıklı hayvanlardır. Çeşitli zehirlere karşı olağanüstü bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Özellikle yılan zehirlerine karşı dayanıklıdırlar.

kirpiler hakkında bilgiler


5. Kirpiler geceleri gündüze göre daha iyi görmektedir. Bu nedenle de genellikle yuvalarından geceleri çıkarlar ve geceleri avlanıp beslenirler.

kirpilerin dünyası


6. Kirpiler birçok hayvana göre daha uzun ömre sahiptir. Bir kirpi ortalama 15-20 yıl yaşamaktadır.

kirpi


7. Kirpiler memeli hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Hamilelik süreleri 6 haftadır. Bir kirpi her hamileliği döneminin sonucunda 8’e yakın yavru dünyaya getirmektedir. Bu sayı her kirpide değişmektedir.

kirpiler hamilelik süreci


8. Herhangi bir tehlike anında kirpiler kendilerini bir top şeklinde kapatırlar. Dikenleri sayesinde dış etkenlerden korunmaktadırlar. Kirpiler zararlı hayvanlar değillerdir. Sadece kendilerini korumak isteyen küçük ve tatlı hayvanlardır.

kirpiler hakkında bilgi


9. Kirpi türleri arasında kendisine yer edinen Malaya kirpisi, dikensiz olan tek kirpi türüdür. Dikenlerin yerine tüylere sahiptirler.

kirpiler hakkında bilgi


10. Kirpiler doğdukları andan sadece birkaç dakika sonra dikenlerini çıkarmaya başlarlar. Bu süreç o kadar hızlıdır ki insanlar dikenleri ile birlikte doğduklarını sanmaktadırlar.

kirpiler hamilelik süreci


11. Kirpilerin dişi olanları erkek kirpilere göre daha dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Aynı zamanda pek çok konuda daha iyidirler.

kirpiler hakkında bilgi


12. Bir kirpi ortalama 2 ile 3 cm arasında değişen diken boyutuna sahiptir. Bazı bilim adamlarına göre kirpilerin çeşitli türlerinin 5 cm’e varan dikenleri de bulunmaktadır.

kirpiler hakkında bilgi


13. Kirpilerin bir ayağında toplamda 5 parmak bulunmaktadır. Bu ayaklar küçük fakat son derece güçlüdürler.

kirpiler hakkında inanılmaz bilgiler


14. Kirpiler genellikle geceleri dışarı çıkarlar. Bir kirpi günde ortalama 18 saat uyumaktadır.

kirpiler hakkında ilginç bilgiler


15. Kirpilerin son derece dayanıklı hayvanlar olduğunu söylemiştik. Kirpiler, çöl ve orman gibi zor şartlarda da yaşayabilen canlılardır.

kirpiler hakkında bilgiler


16. Kirpiler özellikle, böcek, tırtıl ve yeşillik olan besinler ile beslenmektedirler. Genellikle yemek seçmezler.

kirpiler hakkında bilgiler


17. Kirpiler tıpkı köpekler gibi doğuştan yüzebilme yeteneğine sahiptirler. Yeni doğan bir kirpiyi suya attığınızda yüzebildiğine tanıklık edebilirsiniz.

kirpiler hakkında bilgi


18. Kirpiler köklü bir geçmişe sahip olan hayvanlardır. Kirpilerin soyları 70 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

kirpiler hakkında bilgi


19. Kirpiler genellikle vücutlarında pire barındırmaktadırlar. Bir kirpi vücudunda yaklaşık 1000 tane pire bulundurmaktadır.

kirpilerin dünyası


20. Kirpilerin aynı insanlar gibi çeşitli karakterleri vardır. Bazıları utangaç ve sevimli, bazıları ise somurtkan ve huysuzdur.

kirpiler hakkında inanılmaz bilgiler


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?