BUKALEMUN

BUKALEMUN

BUKALEMUN

Türkiye’nin Renk Değiştiren Sakinleri Bukalemunlar Sürüngenler sınıfı içinde yer alan kertenkele grubunun üyesi olan bukalemunlar ülkemizde nadir bulunan sürüngen türlerinden biri.

  • Farklı beden yapıları, yaşam biçimleri ve renk değiştirme yetenekleriyse onları kertenkelelerden ayıran en önemli özellikler.
  • Bukalemunların birçok türü tropik iklim kuşağında yaşar. Dünyada ise en çok Madagaskar Adasında bulunurlar. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege kıyılarında görülürler.

  • Vücutları yanlardan basıktır, başlarının üstünde miğfer şeklinde bir çıkıntı vardır. Ön ayak parmaklarının üçü içte, ikisi dışta olacak biçimde kendi aralarında birleşmiştir. Arka ayaklarındaysa içte iki parmak, dıştaysa üç parmak birleşmiş haldedir. Ayakları ve kuyrukları sayesinde dalları kolayca kavrayabildikleri için ağaç üzerinde kolaylıkla hareket edebilirler. Genellikle ağaç ve çalıların üzerinde yalnız yaşarlar.
  • Birbirinden bağımsız hareket edebilen gözleri yaklaşık 360 derecelik keskin bir görüş alanına sahiptir. Çoğunlukla çekirge, kelebek, peygamber devesi, cırcır böceği, karınca ve diğer böceklerle beslenirler. Bölgelerini savundukları zamanlar dışında yavaş hareket ederler. Kışın hareketleri iyice yavaşlamasına rağmen kış uykusuna yatmazlar.
Bukalemun Türleri

Bukalemun türleri arasında Peçeli Bukalemun, Panter Bukalemun, Jackson Bukalemunu, Halı Bukalemunu ve Dört Boynuzlu Bukalemun bulunmaktadır.

Bukalemunlarda Avlanma ve Beslenme

Bukalemunlarda avlanma yeteneği oldukça gelişmiştir. İleri doğru fırlayan dilleri, oldukça yapışkandır ve hızlı avlanmak için elverişlidir. Bukalemunlar genellikle böcekler ile beslenir.

Bukalemunlarda Üreme ve Çiftleşme

Bukalemunlarda üreme, ilkbahar aylarında gelişmektedir. Bukalemunlar en fazla 3 yavruya sahip olabilir.

Bukalemun Ömrü

Bukalemun ömrü yaklaşık 8 yıldır. Yırtıcılar oldukça fazla odluğundan, habitatında bir av olarak nitelendirilmektedir.

Bukalemun Hakkında İlginç Bilgiler

Bukalemun hakkında ilginç bilgiler arasında renk değiştirme yeteneği vardır. Anlık duygularına göre değişen renk, tropik renkler de olabilmektedir. Renk tonları ağırlıklı olarak kırmızı, mavi, bordo ve siyahtır.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?