Türkiye'nin Yaylaları

Türkiye'nin Yaylaları

Türkiye'nin Yaylaları

Anadolu, birbirinden güzel binlerce muhteşem yaylaya ev sahipliği yapmakta. Gürül gürül akan suları, buram buram toprak kokan havası, flora ve fauna çeşitliliği ile ziyaretçilerini dört mevsim büyüler. Anadoluda asırlardır geleneksel olarak devam eden bir yayla kültürü vardır ve bu kültür nesilden nesile yaşatılır.

1. Karagöl, Borçka, | Artvin

Davlumbaz Yaylası kadar popüler, menderesleriyle göz alıcı bir doğal güzelliğe sahip olan Karagöl Yaylası, yürüyüş ve kamp severlerin uğrak yerlerinden biridir. Burada her mevsim mutlaka bir yürüyüş grubunu veya kamp atanı görebilirsiniz. Gür ve sık köknar ağaçlarının arasında, düz bir çimenlik alanda yer alan Karagöl Yaylası bir de gölet alana sahip. Yayla yeri, şehrin gürültüsü ve yaz sıcaklarından kaçmak isteyenler için harika bir yer.

Karagöl Yaylası, özel bir işletme kontrolünde bulunuyor. Araç ile giriş 10 TL, çadır kampı ise 20 TL. Göl çevresine veya yayla yerindeki beğendiğiniz bir düzlüğe kamp atabiliyorsunuz. Tesis, WC, elektrik ve büfe gibi hizmetleri de sunmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine 80 km mesafede yer alan Karagöl Yaylası’na şehir içi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabiliyor. Özel araçlarıyla gelmek isteyenler Akyazı-Mudurnu yolundan Taşyatak yönüne saparak ulaşımlarını sağlayabilirler.

Olanaklar: Yürüyüş ve bisiklet parkurları, çadır kamp alanları, WC, elektrik ve büfe bulunmaktadır.

Konaklama Yerleri: Yaylada bulunan tesis, çadır kampı için hizmet vermektedir.

2. Pokut Yaylası, Çamlıhemşin | Rize

Çamlıhemşin'e 1.5-2 saatlik mesafede bulunuyor. Ağaçların yetişmeyeceği bir yükseklikte olmasına rağmen Karadeniz yelini alabildiği için burada bile bolca yeşile rastlayabilme imkanınız var. Bulutların üstündeki bu masalsı yer mutlaka görülmeli.

Nasıl Gidilir: Pokut Yaylası, Rize şehir merkezine 85 km uzaklıkta bulunuyor. Ardeşen’e gelmeden hemen önce Çamlıhemşin yoluna saparak buradan Şenyuva’ya gelin. Köy merkezinde Çinçiva Kafe’yi göreceksiniz. Az ilerisinde ise Pokut Yaylası’na giden yol ayrımı bulunuyor. Tabela mevcut. Bu yola girip hiçbir yöne sapmadan doğruca Pokut Yaylası’na ulaşabiliyorsunuz. Ancak binek araç ile gidilmesi biraz zor. Yolları fazlasıyla dolambaçlı ve yorucudur. Belki motorla bu yolun üstesinden gelinebilir. Eğer turlarla gelmeyi düşünürseniz Trabzon ve Rize’den yaz aylarında Pokut Yaylası’na turlar düzenlenmektedir.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, bungalov, pansiyon ve otel konaklama yerleri, restoran ve çadır kamp alanları.

3. Gorgit Yaylası, Demirli | Artvin

Şehrin kasvetli ortamından uzaklaşmak istiyorsanız burası aradığınız ortam olabilir. Serinlik yüzünüze vururken bol oksijen ve iç açan manzaralarıyla sıkıntılar aklınıza bile gelmeyecektir. Kalabalığın, arabaların gürültüsü yerine rüzgarda sallanan ağaçların hışırtısını, kuşların cıvıltısını, derelerin şırıltısını duyacağınız harika bir ortam.

Nasıl Gidilir: Gorgit Yaylası’na ne yazık ki araç yolu bulunmuyor. Borçka ilçe merkezine geldikten sonra buradan Arkaköy ve Alaca köylerini takip ederek Beyazsu Pansiyon’un olduğu yere kadar gelebilir ve kalan yolu yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Eğer iyi bir kondisyona sahipseniz ve etrafı daha fazla keşfetmeyi istiyorsanız Beyazsu Yaylası’ndan yürüyüşe başlayarak da Gorgit Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında TrabzonRize ve Artvin şehir merkezlerinden hareketle Gorgit Yaylası’na giden tur acenteleri de mevcut. Bölgeye giden herhangi bir dolmuş ise ne yazık ki bulunmuyor.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, pansiyon ve çadır kamp alanları. Yiyecek ve içeceklerinizi henüz yaylaya gelmeden önce temin etmelisiniz.

4. Ayder Yaylası, Çamlıhemşin | Rize

Türkiye'nin en ünlü yaylalarından biri olan Ayder, 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir bölgede yer alıyor. Gitmediyseniz bile bir gün gitmeniz gerektiğinizi içinizden bir kez olsun geçirdiğiniz kesin. O halde daha fazla ertelemenin anlamı yok gibi.

Nasıl Gidilir: Ayder Yaylası’na özel aracınızla veya Rize şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşmak oldukça kolaydır. Yolu asfalt ve düzgün. Şehir merkezine 85 km mesafede bulunuyor. Çamlıhemşin’i geçtikten sonra yarım saatlik bir sürüş sonrası Ayder Yaylası’na gelebilirsiniz. Dileyen yaz kış Rize ve Trabzon’ndan belirli saatlerde hareket eden turlarla da buraya gelebilir.

Karadeniz’e havayolu ile geliyorsanız Trabzon Havalimanı’ndan bir araç kiralayabilir veya transfer şirketlerinden Ayder Yaylası’na ulaşım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca HAVAŞ ile Pazar ilçesine kadar gelerek buradan Ayder Yaylası’na giden dolmuşlara da binebilirsiniz.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, bungalov, pansiyon ve otel konaklama yerleri, restoran ve çadır kamp alanları.

Etkinlikler: Her yıl kış aylarında Kardan Adam Festivali düzenlenmektedir.

6. İkizdere Yaylası | Rize

Bu ilçede Türkler, Lazlar, Karadeniz Rumları, Hemşinliler bir arada bulunuyor. Burada farklı farklı diller duymanız muhtemel. Tarkan'ın da memleketi olarak bilinir. Doğasına gelecek olursak, ilçede pek çok yayla bulunmakta ve dereleri ile de çok meşhur. Adını alma sebebi de bu dereler sayesinde olmuş. Eğer derelerin iç ferahlatıcı seslerini de duymak istiyorum diyorsanız tam da size göre bir yer İkizdere.

Nasıl Gidilir: İkizdere Yayla’sına ulaşım toprak bir yol ile sağlanmaktadır. Binek araç ile gelinmesi zor. Dileyen ilçe merkezinde bir arazi aracı kiralaması yaparak yaylaya ulaşım sağlayabilir. Rize şehir merkezinden günaşırı kalkan dolmuşlarla da İkizdere’ye ulaşabilmek mümkündür.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları ve çadır kamp alanları. Yiyecek ve içeceklerinizi henüz yaylaya gelmeden önce temin etmelisiniz.

7. Perşembe Yaylası, Aybastı | Ordu

Temmuz ayındaki etkinlikler esnasında ziyaret ettiğinizde yöre halkı ile kaynaşabileceğiniz bir yer. Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı eserinde de bahsi geçmektedir.

Nasıl Gidilir: Ordu şehir merkezine 105, Aybastı ilçesine 19 ve Akkuş ilçesine 12 km mesafede bulunan Perşembe Yaylası’na binek araçlarınız ile asfalt yolla rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında Aybastı ilçesinden düzenli olarak minibüsler de yaylaya gitmektedir. Ayrıca Ordu şehir merkezinden ve Fatsa’dan bazı turizm firmaları Perşembe Yaylası’na turlar düzenlemektedir.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, çadır kamp alanları, otel ve pansiyon konaklama, camii, restoran ve kafe.

Etkinlikler: Her yıl geleneksel olarak Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali ve Kış Festivali düzenlenmektedir.

8. Ovit Yaylası | Rize

Yaz aylarında gidip 2640 m yükseklikte bulutların içinde yürümenin nasıl bir his olduğunu tatmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir Ovit Yaylası. İkizdere-İspir yolu üzerinde bulunuyor.

Nasıl Gidilir: Rize şehir merkezinden İspir ve İkizdere ilçelerine giden minibüslere binerek Ovit Yaylası’na ulaşımınızı kolayca sağlayabilirsiniz. Binek araçlarıyla gelecek olanlar için yaylaya çıkılan yol asfalt ve kolay ulaşılabilirdir.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, çadır ve otel konaklama yerleri, telefon, elektrik, çeşme, WC, bakkal, lokanta ve kır kahvesi.

Etkinlikler: Her yıl yaz aylarında geleneksel Ovit Yaylası Şenlikleri yapılmaktadır.

9. Elevit Yaylası, Çamlıhemşin | Rize

Denizden 1800 metre yükseklikte bulunan bu bölge Yayla Köyü adıyla da bilinir. Ziyaret için en uygun zamanlar Ağustos ayının 15'i, bu günlerde şenlikler de yapılmakta. Gece yarısına kadar süren horonları izlemek keyifli olacaktır.

Nasıl Gidilir: 1.884 metre rakımda, Çamlıhemşin’e 55 km mesafede bulunan Elevit Yaylası’na Zilkale yolunu takip ederek önce Şenyuva Köyü’ne gelip buradan tabelaları takip ederek ulaşabilmek mümkündür. Yaylaya çıkılan yol asfalt ve her türlü araçla gelinebilir. Ayrıca yaz aylarında Çamlıhemşin’den minibüslerle ve Pazar ilçesinden haftanın belirli günlerinde dolmuşlarla Elevit Yaylası’na gelebilirsiniz.

Olanaklar: Yürüyüş parkurları, dağ evleri, çadır kamp alanları, restoran, kır kahvesi ve camii.

Etkinlikler: Her yıl Ağustos ayında Elevit Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir.

10. Uzungöl, Çaykara | Trabzon

Yine en meşhur turistik bölgelerimizden biri olan Uzungöl bir yayla olmasa da bu listede adı anılmalıydı. Koruma statülerine sahip bu bölgede yeşilin her tonunu bulmak mümkün. Ayrıca vahşi hayvan fotoğrafçılığı yapanlar için vazgeçilmez ortamlardan biri. Her ne kadar son yıllarda doğallığı bozulsa da daha fazla bozulmadan görmekte yarar var.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?