Türkiye'nin Meşhur Yemekleri

Türkiye'nin Meşhur Yemekleri

Türkiye'nin Meşhur Yemekleri

Türk mutfağı, herkesin kabul edeceği gibi birbirinden çeşitli yemekleriyle dünyanın önde gelen mutfaklarından bir tanesi. Ziyarete gelen bir turistin bu çeşitliliği gördükten sonra Türkiye'ye hayran olmaması elde değil. İşte Dünyaca ünlü 10 Türk yemeği...

1- Mantı

1- Mantı

Mantı; ince bir şekilde açılmış ve küçük dörtgenler halinde kesilmiş olan yufkaların içlerine kıyma konularak ve daha sonra iki yandan tutulup üçgen haline getirilerek hazırlanan bir hamur işi. Genellikle yoğurt, tereyağı ve sos eşliğinde servis edilen mantı, çoğu kişinin en sevdiği yemeklerin başında geliyor.

2- Yaprak sarması

2- Yaprak sarması

Sarma, Yaprak sarması ya da Yaprak dolması, bulgur ya da pirinç başta olmak üzere çeşitli iç malzemelerin, genellikle beyaz lahana, kara lahana, dut yaprağı, kiraz yaprağı veya asma yaprağıyla sarılmasıyla yapılan bir yiyecek.

3- Menemen

3- Menemen

Menemen; sivribiber ve domatesle, tercihe göre içine beyaz peynir de konularak yapılan basit bir yemek. Fakat bu basit yemek sadece Türkiye’de değil dünya genelinde oldukça popüler. Kahvaltılarımızın baş tacı olan menemen lezzetiyle birçok ülkede adını duyurmuştur.

4- Şakşuka

4- Şakşuka

Şakşuka patlıcan, biber, sakız kabağı gibi sebzelerin kavrulduktan sonra, üzerine domates sosu dökülmesiyle hazırlanan, Türk mutfağından meze. Genellikle yoğurt veya sarımsaklı yoğurt ile sunulur.

5- Lahmacun

5- Lahmacun

Dünya genelinde ‘’Türk Pizzası’’ olarak da adlandırılan ve çoğumuzun tadına bir tane yemekle doyamadığı lahmacun var. Özellikle Güneydoğu bölgesiyle anılan lahmacun, dünyaca bilinen ve sevilen bir başka Türk yemeği. Kaşarlı, kıymalı, karışık, sucuklu ve daha birçok türüyle gönülleri fethetmeye devam ediyor.

6- Kuru Fasulye

6- Kuru Fasulye

Kuru fasulye, Türk mutfağında pişmiş bir fasulye yemeğidir. Başta beyaz fasulye ve zeytinyağı ile yapılır ve neredeyse her zaman soğan ve domates salçası kullanılır. Bazen başka sebze veya et de eklenebilir. Kuru fasulye pirinç veya bulgurla birlikte servis edilir.

7- Tantuni

7- Tantuni

Tantuni, Mersin'e has bir dürüm çeşidi. Bugün tüketilen tantuni iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir.

8- Döner

8- Döner

Türkiye’nin her şehrinde, her caddesinde bir döner restoranına rastlamak mümkün. Avrupa ve Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede Türk döneri restoranları da bulunmakta.

9- Hünkâr Beğendi

9- Hünkâr Beğendi

Hünkârbeğendi veya sadece Beğendi, Osmanlı mutfağına ait bir yemek. Tütsülenmiş ve baharatlı patlıcanla yapılır, ızgaraya alınır, sonra püre haline getirilir ve süt, eritilmiş tere yağ ve kavrulmuş un ile karıştırılır. Karışımın üzerine kuzu eti konularak servis edilir.

10- Baklava

10- Baklava

Türk mutfağı deyince akla gelen lezzetlerin başında geliyor baklava.  Türk damak tadında şerbetli tatlıların önemli bir konumu olduğu şüphesiz ki herkes tarafından bilinen bir gerçek. İnce ince açılmış ve üst üste kat kat konulmuş yufkaların arasına fıstık, ceviz, kaymak gibi malzemeler eklenerek hazırlanan baklava, eşkenar dörtgen biçiminde dilimlendikten ve pişirildikten sonra şerbet eklenerek son halini alıyor.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?