Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler

Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler

Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler

Kızıl gezegen olarak adlandırılan Mars, binlerce yıldır insanların ilgisini çeken bir gezegendir.

Mars, Dünya'dan çıplak gözle en rahat görülebilen gezegenlerden biridir. Yüzeyinde ve katmanlarında su olma potansiyeli nedeniyle pek çok bilim kurulu tarafından araştırma amaçlı, özel insansız araçlar eşliğinde keşif gezileri yapılmaktadır.

Mars Dünya’ya ne kadar uzaklıkta?

Eliptik yörüngelerinden dolayı Mars ve Dünya arasındaki mesafe, Güneş’in etrafında döndüklerinde sürekli değişiyor. En yakın mesafede kızıl gezegen sadece 54.6 milyon kilometre (33.9 milyon mil) ötede. En uzak mesafede ise aralarında 400 milyon km (250 milyon mil) var.

Mars Ne Zaman Keşfedildi?

Mars, gece gökyüzünde çıplak gözle görülebilir, bu nedenle tam olarak birinin onu ne zaman  gördüğünü söylemek imkansızdır. Eski Mısırlılar tarafından MÖ iki bin yılda görüldüğüne dair raporlar var. Ancak, onu bir teleskopla ilk tespit eden 1610’da Galileo Galilei idi.

Mars’ta yer çekimi nasıl?

Mars Dünya’dan daha küçük oldğundan, yerçekiminin etkisi daha zayıftır. Eğer siz çabucak kilo vermek istiyorsanız bu harika bir haber çünkü eğer Dünya’da 75 kilogramsanız, Mars’ta 28 kilograma düşeceksiniz.

Mars’taki ağırlığın formülü: (Dünya’daki ağırlık / Dünya’nın yerçekimi x Mars’ın yerçekimi)

Mars neden kırmızı?

Mars’ın kırmızı rengi yüzeyindeki demir oksitten geliyor. Bununla birlikte, gezegende oksijen olmadığı halde oksitlenmiş demirin nasıl oluştuğu gizemini koruyor.

Mars ne kadar sıcak?

Mars yaz tatilinde gitmek isteyeceğiniz bir yer değil. Aylar süren bir yolculuktan sonra ekvatorda maksimum 20°Clik bir sıcaklıkla karşılaşacaksınız. Kutuplara doğru Kızıl gezegen -125°C ye kadar soğuyabilir. Kızıl Gezegen’in ortalama sıcaklığı -63°Cdir.

Mars’ta gökyüzü ne renktir?

Mars’taki gökyüzü Dünya’dakinin tersidir. Günbatımında maviyken, gündoğumunda kırmızımsı-pembedir. Bu renk, büyük miktarda toz içeren Magnetitten kaynaklanmaktadır.

  • Mars güneş sistemindeki ikinci en küçük gezegendir ve güneşe en yakın dördüncü gezegendir.
  • Mars “Kızıl Gezegen” olarak da adlandırılır, çünkü yüksek oranda demir oksit içerir, bu durum da kırmızımsı görünmesini sağlar.
  • Mars’ın sadece iki tane uydusu bulunmaktadır. İsimleri; Phobos ve Deimos’tur. Bu uydular küçük ve düzensiz bir şekildedir. 
  • Mars’ın Güneş etrafında bir turunu tamamlaması Dünya’nın iki katı kadar zaman almaktadır.


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?