Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Işıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyamızın Kuzey ve Güney kutuplarında belirli zamanlarda yeşil ve pembe renklerinde göz alıcı ışık huzmeleri meydana geliyor. Bu doğa harikasına Kuzey Işıkları veya Aurora deniyor. Peki sadece kutuplarda görülen bu Aurora nedir, nasıl oluşur? Keşfetmeye başlayalım..

Dünyamızın Güney veya Kuzey kutbunda herhangi bir şekilde bulunduysanız, gökyüzünde yeşil ve pembe renklerin karışımından oluşan muhteşem bir görsel şölene şahit olmuş olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Doğanın dünyamıza bu harika hediyesi, maalesef sadece kutuplarda gözlemlenebiliyor. Hatta bu ışıkların eskiden mitolojik bakımdan kutsal şeyler olduğuna da inanılıyordu.

Kuzey ışıkları nedir? (Aurora nedir?)

(Kuzey ışıklarının harika bir görüntüsü, bu ışıklar gündüz vakti de gözlemlenebiliyor.)

Eğer Kuzey veya Güney Kutbu'na gidecek olursanız, gökyüzünde beliren göz alıcı ışıkların oluşturduğu bu güzel olayla karşılaşabilirsiniz. Bu ışıklara kuzey ışıkları (aurora) deniyor. Eğer Kuzey Kutbu'na yakınsanız bu ışıklar “aurora borealis" ya da “kuzey ışıkları” adını alıyor. Eğer Güney Kutbu'na yakınsanız bu sefer de "aurora austrails" veya “güney ışıkları” adını alıyor.

Bu olaya ‘Aurora Borealis’ ismi, 1616 yılının ilk dönemlerinde astronom Galileo Galilei tarafından verilmiştir. Aurora ismi Roma mitolojisinin şafak tanrıçası Aurora’dan geliyor. Borealis kısmı ise kuzey rüzgarının Yunancada karşılığı olan ‘Boreas’ isminden geliyor. Kuzey ışıklarının nasıl oluştuğundan bilimsel olarak birazdan bahsedeceğiz, ancak işin bir de mitolojik, ruhani ve tarihi boyutları da bulunuyor.

Bu doğal fenomenin Fransa’da 30.000 yıl önce mağara duvarına kazındığı keşfedilmişti. Yani bu olay uzun süredir gerçekleşiyor. Aurora, bazı Eskimolar tarafından ‘atalarının dans ettiği ışıklar içindeki mekân’ olarak tanımlanıyor. İskandinav mitolojisinde ise kuzey ışıkları, ‘tanrılar tarafından inşa edilmiş olan bir ateş köprüsü‘ şeklinde belirtiliyor. Şimdi ise işin gerçeğine, bilimsel açıklamaya geçelim:

(Aurora) Kuzey ışıkları nasıl oluşur?

(Auroralar en iyi gece gözlemlense de oluşmalarının asıl sebebi Güneş ve Dünya arasındaki ilişkidir.)

Güneş, bize oldukça fazla enerji ve küçük parçacıklar gönderiyor. Dünya’nın etrafındaki manyetik kalkan, bizleri öylesine koruyor ki bu parçacıkların ve enerjinin farkına bile varmıyoruz. Güneş’in bize gönderdiği enerji miktarı sürekli değişiyor. Sabit bir güneş rüzgârının yerine bazen daha şiddetli olan güneş fırtınaları da yaşanabiliyor. Koronal kitle ejeksiyonu olarak adlandırılan bir tür güneş fırtınası sırasında Güneş, uzayda yüksek hızlarda hareket edebilen dev bir gaz bulutu çıkarıyor.

Bir Güneş fırtınası Dünya’ya doğru geldiğinde, içinde barındırdığı enerjinin ve parçacıkların bazıları, gezegenimizin manyetik kalkanına doğru sürükleniyor. Yaklaşık 150 milyon kilometreden gelen bu enerji ve parçacıklar, Güney ve Kuzey kutuplarında karşı konulamaz bir şekilde karşılanıyor. 

(Güneş'te gerçekleşen bir patlama anı.)

Patlamadan gelen bu enerji ve parçacıklar, atmosferimizdeki gazlarla etkileşime geçerek gökyüzünde harika bir görüntü oluşturuyor. Biz de daha önce bahsettiğimiz gibi bunun adına Aurora Borealis diyoruz. Parçacıklarla manyetik alanın çarpışmasından oluşan farklı elementler, farklı renkler oluşmasına sebep oluyor. Oksijen, kırmızı ve yeşil; nitrojen ise mavi ve mor ışık sağlıyor:

(Mor ve yeşilin göz alıcı birleşimi.)

Kuzey ışıkları nerede gözlemlenir?

1. Svalbard, Norveç
2. Kakslauttanen, Finlandiya
3. Jukkasjärvi, İsveç
4. Reykjavik, İzlanda
5. Kanada’nın Kuzey Bölgeleri


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?