Zebra

Zebra

Zebra

Zebra Afrika’da bulunan ve atgiller familyasında sınıflandırılan gövdelerinin tamamını kaplayan ayırt edici siyah ve beyaz çizgilere sahip bir kaç canlı türünün ortak adıdır. Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklıdır.

Zebralar

Üzerlerindeki siyah ve beyaz çizgileriyle meşhur zebralar, at ve eşeğin yakın akrabalarıdır. Bazı cinsleri daha çok eşeğe benzerken at gibi de kişnerler. Yalnız Afrika’da bulunurlar. Seyrek ağaçlı, otlarla kaplı açık alanlarda sürüler halinde yaşarlar. Çok nadir olarak tek başına görülebilir. En büyük düşmanları aslandır. Düşmandan kaçarken zigzaglar çizer, köşeye sıkıştırıldığında çifteler, ısırır. Görme yetenekleri iyidir, renkleri de görebildikleri sanılıyor. Gece görüşleri düşmanları kadar iyi olmasa da işitme duyguları bunu dengeler. Koku ve tat alma duyguları da çok gelişmiştir.

En klişe soruyla başlayalım. Zebralar siyah çizgili beyaz mı?

Hayır, zebralar beyaz çizgili siyahtır! Bazı zebraların göbeklerinde çizgili yoktur, bu durumda kürk beyazdır, zebraların siyah çizgili beyaz olduğunu düşünürdük. Ancak, embriyolojik kanıtlara bakarak yapılan son araştırmalar, bir zebra'nın altında yatan rengin aslında siyah olduğunu ve üstüne eklenen beyaz olduğunu göstermiştir.

Bir zebra ne kadar hızlı koşabilir?

Zebralar çok hızlı hayvanlardır ve ovalarda dörtnala çıkarken 65kph hıza ulaşabilirler. Bu, aslanlar gibi yırtıcı hayvanlara karşı yeterince hızlı oldukları anlamına gelir. 


Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?