KENDİNE HAS KEBABIYLA | ADANA
KENDİNE HAS KEBABIYLA | ADANA Fotoğrafları

KENDİNE HAS KEBABIYLA | ADANA

KENDİNE HAS KEBABIYLA | ADANA

Uzunca tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan, günümüzde de kendine has kültürü ve medeniyet anlayışı ile Adana, Türkiye'de gezebileceğiniz en güzel Akdeniz şehirlerinden biri. Adana'da yapabileceğiniz aktivitelerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Gerek tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, piknik yerleri derken pek çok yer sizi bekliyor. 

Adana gezi rehberimize hoş geldiniz!

1-Sembol haline gelen Taş Köprü

Artık Adana deyince hemen hemen herkesin aklına gelen yerlerden biri de taş köprü olmuş durumda. Oldukça eski, küçük ve şirin bir köprü olan Taş Köprü'nün altından günümüzde de halen sular akıyor ve şehrin içinden geçiyor. Unutmadan söyleyelim de, bu köprü Dünya'nın araç trafiğine açık en eski köprüsüdür.

2-Tarih kitaplarının vazgeçilmez camisi, Adana Ulu Cami

Adana Ulu Cami, Ramazanoğlu Beyliği'ne ait en önemli eserdir. Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılan cami; Selçuklu, Artuklu, Memlük, Zengi ve Osmanlı üsluplarını sentezlemiştir. Türbe, medrese, mescit, imaret, hamam, arasta, çeşme ve çarşılarla birlikte bir külliye meydana getirir.

3-Adana'nın nefes bahçesi: Merkez Park

Seyhan Nehri'nin hemen dibinde yer alan bu park hem yerlilerin hem de turistlerin bir süreliğine de olsa nefes almalarını sağladığı, dinlendiği devasa bir parktır. Oldukça geniş çim alanda, çeşitli ağaçlar ve doğa eşliğinde burada şehrin koşturmasından uzaklaşıp dinlenebilirsiniz.

 4-Büyük Saat Kulesi

Adının hakkını veren Adana Büyük Saat, Türkiye'nin en büyük saatidir. 32 metrelik dev boyuyla şehirde oldukça dikkat çekmekte ve insanların buluşma için en çok kullandığı mekanlardan biridir. Öyle ki belediyenin armasında bile kendine yer edinmiştir endamıyla Büyük Saat.

 5-Yaşayan efsane Varda Köprüsü

Çocukken hep çizgi filmlerde gördüğümüz oldukça yüksekte duran köprüler var ya, işte onlardan Türkiye'de de var. Adana'da yer alan bu köprü Almanlara yaptırıldığı için Alman Köprüsü olarak biliniyor. O kadar meşhurdur ki son James Bond filminin bazı sahneleri bile burada çekilmiştir.

6-Altın Koza Film Festivali'ne denk gelmeye çalışın!

Türkiye'nin en çok bilinen ve en meşhur film festivallerinden biri olan Altın Koza Film Festivali'de bu şehir de yapılıyor. Festivalde hayranı olduğunuz birçok oyuncuyu görme şansınız bile mevcut!

7-Devasa yapısıyla her yerde görebileceğiniz Sabancı Merkez Camii

Türkiye'nin en büyük camisini daha önceden biliyor muydunuz? Sultanahmet, Kocatepe, Bursa Ulu Camii? Eğer aklınızdan ilk bunlar geçtiyse maalesef yanıldınız. Ülkemizin en büyük camisi Seyhan Nehri'nin hemen yanında kendine yer edinen Sabancı Merkez Camii'dir. 6 minaresi, devasa kubbeleri ile Adana'ya gittiğinizde mutlaka görmek isteyeceksiniz.

8-Adana'nın incisi, Kanalları

Şehrin içinden geçen ve doğudan batıya doğru kat eden 2 kanal var Adana'da. Mavi Bulvar ve Kıyıboyu. Özellikle bunaltıcı ve sıkıcı yaz günlerinde kanal boyu yapılacak gece yürüyüşleri serinlemek için birebirdir.

9-Kuzeyin Kralı, Seyhan Baraj Gölü!

Şehrin kuzeyinde adeta keşfedilmeyi bekleyen bu göl, etrafında yer alan yürüyüş yolları ve doğal güzellikleri ile oldukça ilgi çeken yerler arasında yer alıyor. Yürürken temiz havası ve harika manzarası ile çok güzel zamanlar geçireceğinize eminiz.

10-Kebabın Başkenti

Adana demişken Adana kebabını unuttuğumuzu mu sandınız? Tabii ki de hayır! Türk mutfağının dünyaya açılmasına en büyük katkıyı sağlayan kebabı bir de Adanalı ustaların elinden yemeye ne dersiniz? Eğer yolunuz Adana'ya düşerse, karnınız acıktığında bir an bile tereddüt etmeden gidip kebap yiyin!

Adana İlçeleri

Adana ilinde toplam 15 ilçe bulunmaktadır.

Aladağ Ceyhan Çukurova Feke
İmamoğlu Karaisalı Karataş Kozan
Pozantı Saimbeyli Sarıçam Seyhan
Tufanbeyli Yumurtalık Yüreğir  

KENDİNE HAS KEBABIYLA | ADANA Fotoğrafları

Site içinde arama yap

DoğadaKeşfet
NeArıyorsun?